Zariaďujete izbu pre školáka? Pozor na neuvážené emotívne rozhodnutia


			Zariaďujete izbu pre školáka? Pozor na neuvážené emotívne rozhodnutia
30.8.2017 Produkty

Potreby detí rastú spolu s ich vekom a to sa odráža aj na finančnom rozpočte domácnosti. Najväčším náporom na peňaženky je práve nástup do školy, špeciálne pre prváčika.

Okrem plnohodnotnej školskej výbavy potrebuje vhodne zariadenú izbu, ktorá mu poskytne nielen priestor na hranie, ale aj súkromie na učenie.

Reč je o stovkách eur, s ktorými musia rodičia počítať dostatočne vopred. Prípravou na poslednú chvíľu sa nástup do školy môže výrazne predražiť, ak podľahneme emóciám a nákupu bez dôsledného plánovania,“ varuje Marianna Bojdová z Partners Group SK.

Nároky dieťaťa na vybavenie izby sa v priebehu rokov výrazne menia a s tým by mali rodičia počítať už pri narodení.

„Odporúčam účelne riešiť už prvotné zariadenie izby s možnosťou ďalšieho využitia. Pri dôslednom plánovaní sa dá vybrať nábytok, ktorý poslúži oveľa dlhšie, ako rozprávkovo ladené a krásne sfarbené nábytkové zostavy,“ radí odborníčka na osobné financie.

Poukazuje tak na najčastejšie chyby rodičov, ktorí v snahe pripraviť dieťaťu perfektnú detskú izbu volia skôr krátkodobé módne trendy miesto účelného využitia.

„To čo je trendom dnes, nemusí byť už o rok. Obľúbená rozprávková postavička sa dá použiť v izbe ako dekorácia prostredníctvom úchytiek na nábytku a dá sa kedykoľvek vymeniť. Toto je len jeden zo spôsobov, ako ušetriť nemalé peniaze, miesto výmeny nábytkovej zostavy každých tri až päť rokov,“ vysvetľuje odborníčka.

Financovanie detskej izby 

Podľa odborníkov na financie sa zariaďovanie detskej izby začína ešte pred narodením dieťaťa. Aj keď sa toto časové rozpätie môže zdať pritiahnuté za vlasy, opak je pravdou. „Najčastejšou chybou rodičov je podceňovanie plánovania,“ tvrdí Bojdová.

Pritom plánovanie by malo byť základom každého rozhodnutia. Podľa nej si treba najskôr stanoviť ciele, potreby a vypracovať kvalitný prehľad o toku peňazí v domácnosti. „Je jednoduchšie začať odkladať na zariadenie detskej izby v predstihu a v nižších čiastkach rozložených na dlhší časový horizont,“ dodáva.

O nákupe premýšľajte

Platí, že nákupy na poslednú chvíľu sú najdrahšie. „Tlačí nás čas, podliehame pri ňom emóciám, nekupujeme reálne čo potrebujeme, ale volíme alternatívne riešenia, ktoré poslúžia len dočasne, často chýba praktické využitie,“ menuje nevýhody nepremyslených nákupov Bojdová.

Zároveň ide o najčastejšie dôvody, prečo sa zariadenie detskej izby pre školáka zvykne predražiť. Ak by sme s prestavbou detskej izby počítali v predstihu, mali by sme viac času na návštevu obchodov, porovnanie tovarov a podrobnejšie rozplánovanie zariadenia.

Marianna Bojdová preto aj pri nákupoch na poslednú chvíľu radí: „Neberte hneď prvú ponuku. Aj keď máte pocit, že vás tlačí čas, zariadenie do detskej izby a rovnako aj doplnky vyberajte podľa vopred pripraveného zoznamu. Porovnávajte pritom z viacerých možností, zohľadnite cenu, kvalitu aj spôsob využitia.“

Izba musí byť praktická a spĺňať účel 

Na trhu je nespočetné množstvo typov detských izieb v rôznych cenových reláciách. Rozhodujúcou pri výbere by mala byť kvalita materiálov a praktické využitie nábytku. Základom detskej izby pre školáka je nábytková zostava zložená z postele s roštom a matracom, nočný stolík, úložná skrinka a pracovný stolík.

Takáto zostava sa dá kúpiť už od 350 eur. Cenu však vo veľkom rozsahu ovplyvňuje kvalita matraca a materiálové zloženie nábytku. Rovnako pri cene zaváži značka, dizajnové prevedenie a to, v ktorej krajine bol nábytok vyrobený,“ vysvetľuje Bojdová.

Počítajte s doplnkami

Pri zariaďovaní detskej izby väčšinou rátame len s cenou za nábytkovú zostavu. Zabúdame pri tom zohľadniť položky súvisiace s prípravou izby a tie tiež vedia zaskočiť,“ upozorňuje odborníčka.

Neplánovanými výdavkami sú napríklad maľovanie či tapetovanie, položenie podlahy, koberce, ale aj rôzne doplnky, ako napríklad stolová lampa, boxy na úložný priestor, nástenka na školský a tréningový rozvrh či iné.

Pomôžu akcie

Ako a kde sa dá pri zariaďovaní detskej izby ušetriť? Napríklad aj cez rôzne sezónne akcie, ktoré uvádza takmer každý predajca v kamenných predajniach, ale aj v internetových obchodoch. Ušetriť sa dá rovnako aj cez vernostné karty a členstvá v kluboch predajcov, zľavové poukážky v magazínoch určených pre mamičky a aj v reklamných letákoch.

„Ďalším z overených nástrojov sú komunitné weby a bazáre, kde sa v online prostredí stretávajú najmä mamičky a predávajú detský tovar rôznych kategórií a využitia. Dá sa tu nájsť aj zachovalý nábytok do detskej izby za zlomkové ceny,“ uzatvára odborníčka.

Zdroj: Partners Group SK

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS