Úspory v druhom pilieri prevýšili 9 miliárd eur


			Úspory v druhom pilieri prevýšili 9 miliárd eur
8.10.2019 Produkty

V druhom pilieri si na dôchodok sporí 1 555 846 ľudí a objem úspor predstavuje sumu 9 084 538 872 eur.

Necelých deväť mesiacov potrebovali sporitelia na to, aby si pripísali na svoje dôchodkové účty miliardu eur.

„Za týmito rekordnými číslami je najmä priaznivý vývoj na finančných trhoch, dobrá správa majetku fondov, ako aj stále sa zvyšujúca výška priemerného príspevku sporiteľov,“ uviedol Vladimír Mlynek, podpredseda Predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS).

Je dôležité, aby bol druhý pilier dostatočne silný a poskytol ľuďom nezávislý zdroj príjmov na dôchodok v čase, keď štátne dôchodky budú pod obrovským tlakom v dôsledku negatívneho demografického vývoja.

Od januára do septembra tohto roka vstúpilo do druhého piliera 60 251 nových sporiteľov, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje nárast takmer o tretinu. Súkromné sporenie na dôchodok sa aj naďalej teší rastúcej priazni Slovákov.

„Z úspechov sa tešíme, ale dobre si uvedomujeme aj výzvy pred nami. Slováci si stále sporia konzervatívne. Podiel úspor v rizikovejších negarantovaných fondoch síce rastie, no stále je pod svojím potenciálom. Ďalšou výzvou je zvyšovanie objemu dobrovoľných príspevkov. Aj malé sumy, ak sú odkladané pravidelne a dlhodobo, dokážu výrazným spôsobom zvýšiť dôchodok,“ uzatvára Miroslav Kotov, predseda Predsedníctva ADSS.

V garantovaných dôchodkových fondoch je alokovaných 73,6 percenta úspor a v negarantovaných d. f. 26,4 percenta. Priemerné zhodnotenie za rok 2019 predstavuje v negarantovaných fondoch 16,5 % p. a. a v garantovaných 3,0 %.

Zdroj: ADSS

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články