Slováci podceňujú riziká hypotéky. Všetko si treba dobre spočítať


			Slováci podceňujú riziká hypotéky. Všetko si treba dobre spočítať
22.9.2016 Produkty

Až 55 % domácností vynaloží viac ako polovicu príjmov na splátku hypotéky a ďalšie pravidelné platby spojené s bývaním. V 14 % dokonca bývanie zhltne rodinám viac ako tri štvrtiny mesačného rozpočtu.

Ukázal to prieskum agentúry Ipsos spracovaný pre Fincentrum. Ako povedal analytik spoločnosti Peter Világi, nie je prekvapením, že každá druhá domácnosť s hypotékou nedokázala za posledný rok usporiť ani 550 eur. Do 1660 eur ušetrilo 29 % opýtaných, vyššiu sumu si za rok dokázala odložiť len pätina domácností.

Podľa jeho slov, klienti idú v zadlžovaní často na hranicu svojich možností. Rekordne nízke úrokové sadzby v budúcnosti nevyhnutne vzrastú. A keď dnes hypotéka neúmerne zadlženým klientom negatívne ovplyvňuje kvalitu života, v budúcnosti ich môže ľahko dostať do existenčných problémov.

Až 63 % domácností s hypotékou by z aktuálnych úspor prežilo bez zmeny životnej úrovne menej ako tri mesiace. Výpadok príjmu zvládne 20 % opýtaných len na pol roka. Odložené financie by na dlhšie ako rok vystačili len 6 % zadlžených Slovákov.

Stále platí, že nikdy neboli podmienky na financovanie bývania lepšie ako sú dnes, preto je správny čas požiadať o úver na bývanie. No zároveň je dôležité, aby sa klienti zadlžovali zodpovedne. Aj v kontexte výsledkov prieskumu rozumieme požiadavke Národnej banky Slovenska, aby dlžníkom zostalo pri splácaní hypotekárneho úveru minimálne 20 % z príjmu.

„Sami klientom odporúčame, aby si popri splátkach sporili. A to nielen s cieľom splatiť úver predčasne, ale vytvárať si rezervu pre prípad straty príjmu alebo budúceho zvýšenia úrokových sadzieb," zdôraznil Világi.

Podceňovaným rizikom pri hypotéke však nie je len strata zamestnania či vyššie úročenie dlhu, ale aj prípadné úmrtie živiteľa rodiny. „Najčastejšie riešia bývanie na úver klienti vo veku od 25 do 39 rokov – práve v čase, keď si zakladajú rodinu. V tejto vekovej kategórii pripadá viac ako 70 % úmrtí na mužov. Preto pre domácnosť s hypotékou, kde je žena na materskej dovolenke, je najdôležitejšie, aby mal živiteľ rodiny aj adekvátne životné poistenie," upozornil Világi.

Pri výbere riešenia nestačí šťastná ruka len na najlepšie produkty, ale aj ich správne nastavenie. Práve tu hrá dôležitú úlohu kvalitný finančný sprostredkovateľ, ktorý dokáže klientom vďaka skúsenostiam a znalosti trhu pomôcť analyzovať ich potreby a možnosti a navrhnúť optimálne riešenie.

Až tretina opýtaných má totiž po dohodnutí hypotéky vyššie náklady na bývanie, než očakávali pri podpise úverovej zmluvy. A 18 % opýtaných uvažuje o tom, že mali zvoliť lacnejšiu nehnuteľnosť a menej zaťažiť rodinný rozpočet.

Zdroj: oPoistení.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS