Seriál: Dovolenka bez cestovného poistenia je hazardom - 1. časť


			Seriál: Dovolenka bez cestovného poistenia je hazardom - 1. časť
19.2.2013 Produkty

Myslíte si, že vás na zimnej či letnej dovolenke nemôže nič prekvapiť? Nepríjemné chvíle môžete zažiť v prípade úrazov, chorôb, stratených dokladov či  ukradnutej batožiny. Vladimír Cvik, riaditeľ spoločnosti Netfinancie.sk tvrdí: sprostredkovatelia poistenia vám pomôžu porovnať si podmienky i ceny poisťovní. Cestovnú poistku vedia "ušiť" priamo na mieru.


Aké možnosti cestovného poistenia sa najčastejšie využívajú v tomto zimnom období? Chodia ľudia skôr do hôr, či aj za exotikou?
V zimných mesiacoch Slováci preferujú najmä cesty do zahraničia za lyžovaním. Je to spôsobené jednak lepšou finančnou dostupnosťou pre širší okruh ľudí, možnosťami zimnej dovolenky v blízkych destináciách okolitých krajín a aj tým, že mnoho Slovákom obľubuje zimné športy. Kto má rád exotiku a má na ňu aj financie, môže si ju užiť kedykoľvek v priebehu roka.

Cesty za letným počasím v chladných mesiacoch využívajú častejšie jednotlivci, prípadne páry, cesty do zahraničných hôr využívajú nielen jednotlivci, ale často celé rodiny. Najčastejšie navštevovanými krajinami v zime je Rakúsko, Taliansko, Česká republika, Švajčiarsko, Francúzsko a Slovinsko. Podiel ciest mimo Európy v zime tvorí okolo 15 % 


Koľko poisťovní na Slovensku ponúka možnosť cestovného poistenia a v čom sa líšia?

Možnosť cestovného poistenia do zahraničia ponúka viac ako desiatka poisťovní na Slovensku. Sú to všetko veľké a silné spoločnosti schopné poskytnúť klientovi pomoc klientovi v núdzi kdekoľvek vo svete prostredníctvom vlastných alebo partnerských nadnárodných asistenčných spoločností.

Produkt cestovného poistenia nie je len o krytí liečebných nákladov, ktoré tvorí jeho základ, komerčné poistenie do zahraničia je rozšírené o ďalšie pripoistenia tak, aby pokrylo takmer všetky riziká, ktoré dovolenkárom alebo cestujúci môžu skomplikovať a znepríjemniť pobyt. A práve v rozsahu a šírke poistného krytia a limitoch poistného plnenia pri jednotlivých poisťovaných rizikách je medzi poisťovňami veľa rozdielov. Tieto rozdielnosti majú následne vplyv aj na výslednú cenu, ktorú za cestovné poistenie zaplatíme.


Je v niečom rozdiel, ak sa poisťujeme v zimnom či letnom období pri cestovnom poistení? Sú tam rozdielne ceny, či prípadne aj iné bonusy?

Zásadný rozdiel medzi cestovným poistením v lete a zime nie je. Kým ale bežné rekreačné športy na letných dovolenkách sú kryté v základnom poistení liečebných nákladov, rekreačné lyžovanie a snowboarding môžu byť vnímané ako viac rizikové, a preto v niektorých poisťovniach si je potrebné zimné športy poistiť. Ale v priemere sú ceny poistenia v lete a zime rovnaké.

Letné obdobie je hlavnou dovolenkovou sezónou, v porovnaní so zimným obdobím sa poisťuje do zahraničia 5 až 6-krát toľko osôb. Je preto zrejmé, že väčšia pozornosť poisťovní sa sústreďuje k letným dovolenkám a tomu zodpovedajú aj ich marketingové a obchodné aktivity. Niektoré poisťovne ale prichádzajú s akciami alebo cenovými zľavami na lyžovačku v zahraničí aj v tomto období.

Bonusy – ako ich poznáme napríklad v povinnom zmluvnom poistení – sa v cestovnom poistení nevyužívajú, a to najmä preto, že väčšina uzatváraných cestovných poistení sú krátkodobé poistenia na konkrétnu cestu či dovolenku. Ročné alebo viacročné cestovné poistenie ešte stále využíva menej ľudí.

Aký je rozdiel, ak si niekto uzatvorí cestovné poistenie priamo v poisťovni a cez sprostredkovateľa poistenia? V čom sú plusy, prípadné mínusy tohto kroku?

Medzi uzatvorením cestovného poistenia v poisťovni alebo u sprostredkovateľa poistenia nie je technicky nijaký rozdiel. Produkt tej istej poisťovne by mal mať rovnaký rozsah poistného krytia a aj cenu bez ohľadu na to, či si poistenie dojednávate v pobočke poisťovne alebo u sprostredkovateľa.

Zásadným rozdielom ale je, že v pobočke konkrétnej poisťovne si môžete vybrať len z jej ponuky, ale nevýhradný finančný sprostredkovateľ môže ponúknuť na výber z možností viacerých poisťovní. To znamená, že u sprostredkovateľa, ktorý má v ponuke niekoľko produktov, si môžete vybrať také poistenie, ktoré najlepšie vyhovuje typu cesty, územnej platnosti (destinácii, kam cestujete), rozsahu poistného krytia či limitom jednotlivých rizík.

Niekde sa stretnete so špeciálnym cestovným poistením pre vodičov, študentov alebo au-pair, v niektorých poisťovniach si môžete vybrať vyššie limity krytia liečebných nákladov, batožiny, zodpovednosti za škody alebo právnej ochrany v zahraničí. V niektorých poisťovniach si napríklad neviete poistiť extrémne alebo rizikové športy, inde áno. Porovnanie podmienok a ceny niekoľkých poisťovní, výber z viacerých možností cestovného poistenia umožňuje práve sprostredkovateľ.

oPoisteni.sk

                                          Ďalšie pokračovanie seriálu sa dočítate zajtra.

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS