Zákon o sociálnom poistení umožňuje starobným aj invalidným dôchodcom pracovať a zároveň poberať dôchodok. Inak je to v prípade predčasných starobných dôchodcov, ktorým zákon súbeh práce a poberania dôchodku neumožňuje. V prípade, že pracujú, Sociálna poisťovňa im na tento čas pozastaví výplatu predčasného starobného dôchodku a uvoľní im ju na základe písomnej žiadosti až potom, ako prestanú pracovať. Pozrime sa preto bližšie na jednotlivé kategórie penzistov.
Predčasný penzista
Zákon vám neumožňuje, aby ste boli zároveň povinne dôchodkovo poistení a poberali predčasnú penziu. To znamená, že ak sa ako predčasný dôchodca zamestnáte, Sociálna poisťovňa vám automaticky zastaví výplatu dôchodku. To má za následok, že predčasní dôchodcovia nemôžu pracovať ani na dohodu. Jedinou možnosťou, ako si môžu zvýšiť svoj príjem, je pracovať na živnosť.
Starobný penzista
Zákon nijako neobmedzuje pracujúcich dôchodcov. Môžete teda na starobnej penzii vykonávať rovnaké činnosti ako mladší ľudia. Isté obmedzenie môže spočívať v zdravotných požiadavkách, ale to je už individuálne a závisí od zdravotného stavu toho-ktorého penzistu.
Invalidný penzista
Poberateľ invalidného dôchodku môže pracovať a súčasne aj poberať invalidný dôchodok bez obmedzenia, pokiaľ mu to umožní jeho zdravotný stav. Výplata invalidného dôchodku nie je podmienená výškou dosiahnutého príjmu a ani druhom zárobkovej činnosti (dohoda, pracovný pomer, živnosť).
O koľko sa vám pracujúcemu dôchodcovi zvýši penzia, závisí od vášho vymeriavacieho základu, teda od mzdy, a od toho, ako dlho ste pracovali. Čím dlhšie niekto pracuje a čím viac zarába, tým by mu mal aj dôchodok vzrásť výraznejšie.
Komentáre
Pridať komentár