Mladí odkladajú osamostatnenie. Dôvodom sú aj „all exclusive“ služby rodičov


			Mladí odkladajú osamostatnenie. Dôvodom sú aj „all exclusive“ služby rodičov
14.11.2016 Produkty, Poistný trh

Otázku vlastného bývania rieši takmer 70 % mladých Slovákov. Napriek tomu s odchodom od rodičov čakajú do poslednej chvíle. Od rozhodnutia ich odrádza najmä nedostatok financií a záväzky spojené s úverom na bývanie.

V poslednom prieskume Nadácie Partners a agentúry Focus, zameranom na financovanie bývania, takmer polovica Slovákov priznala, že nebýva vo vlastnom, z toho 27 % opýtaných býva ešte u rodičov, 13 % si platí podnájom a vyše 5 % u priateľa či priateľky. Výhody bývania s rodičmi využívajú najmä vysokoškoláci, teda 68 % mladých vo veku 20 – 24 rokov, no zároveň je vysoko zastúpená (32 %) aj skupina mladých aktívnych vo veku 25 – 34 rokov.

V tomto veku sa mladí ľudia profesijne hľadajú, rozvíjajú svoju kariéru, súvisí s tým nielen výška ich príjmov, ale aj postoj k zásadným rozhodnutiam,“ myslí si Andrea Straková, odborníčka na osobné financie z Partners Group SK. Jedným z nich je napríklad financovanie vlastného bývania.

Ste fit na hypotéku?

Podľa Andrey Strakovej vo všeobecnosti platí, že spotrebný úver je zlý úver. „Kupujete si ním niečo, čo skôr nepotrebujete, len veľmi chcete. Dá sa povedať, že spotrebný úver sú narýchlo vybavené peniaze a rýchle peniaze sú vždy drahé peniaze. Preto to nikdy nebude dobrý dlh,“ vysvetľuje odborníčka.

Zároveň hovorí, že pri úvere na bývanie je to inak: „Hypotékou si zabezpečujeme jednu zo životných potrieb - bývanie. Ak je hypotéka rozumne nastavená, máme vytvorenú finančnú rezervu, zabezpečený príjem a zároveň sme si istí, že si vieme peniaze odložiť, v takom prípade je lepšie platiť hypotéku, ako bývať v podnájme,“ hovorí Andrea Straková. Upozorňuje však, že k hypotéke treba pristupovať zodpovedne a ešte pred tým, ako sa záujemca zaviaže na desiatky rokov, je potrebné zvážiť celkovú situáciu a každé za a proti.

Otestujte sa, či ste schopní pravidelne splácať

Ako zistíme, že si môžeme hypotéku dovoliť? Pomôže jednoduchý test. „Ak by vás hypotéka mala mesačne stáť napríklad 400 eur, skúste si rovnakú sumu odkladať aspoň pol roka vopred na rezervný účet,“ radí Andrea Straková. Vopred však treba počítať aj s poplatkami na réžiu bytu, ako sú nájomné, energie, telekomunikačné služby a internet. „Ak vás tento test finančne nezaťažil, ste schopní si takto pol roka odkladať, ste pripravení na vlastné bývanie. Ak nie, treba zvážiť zvýšenie príjmu, alebo prehodnotiť výdavky,“ upozorňuje odborníčka.

Prestrihnite finančnú pupočnú šnúru

Test schopnosti je dobrým nástrojom najmä pre mladých, ktorí bývali iba u rodičov a nemajú žiadne skúsenosti s vlastným bývaním. „Rodičia nemávajú vysoké finančné nároky na svoje dospelé deti, často im príspevky na chod domácnosti, vrátane stravovania, odpustia. Mladí ľudia tak miesto toho, aby si odkladali tieto „ušetrené“ peniaze do rezervy, alebo na sporiaci účet, peniaze míňajú na spotrebu,“ vysvetľuje odborníčka. Mladí so skúsenosťami s bývaním v podnájme sú naopak v malej výhode. Podľa odborníčky už majú vytvorený istý návyk a čiastku pri platení podnájmu zamenia za mesačnú splátku hypotéky.

Neriskujte bez rezervy

Rezerva je základom zdravých financií. Optimálna výška rezervy by mala predstavovať šesť mesačných platov. Vytvoríte si ju postupne tak, že hneď na začiatku mesiaca si odložíte 10 % z platu. Pri hypotéke je rezerva obzvlášť dôležitá, zdôrazňuje to i Andrea Straková.

Do situácie neschopnosti splácať hypotéku sa môžete dostať len tak, že máte nečakane zvýšené výdavky, alebo máte mimoriadne znížené príjmy. Ísť do hypotéky bez vytvorenej rezervy je obrovské riziko, pomôže totiž preklenúť ťažšie finančné obdobie,“ hovorí odborníčka. Tí, čo absolvujú test schopnosti splácať hypotéku si zároveň počas polroka vytvoria základnú rezervu, ktorá im pomôže ľahšie zvládnuť osamostatnenie sa.

Výška splátky by nemala prekročiť 30 % z príjmu

Podľa odborníčky má zmysel investovať do vlastného bývania len vtedy, ak je úver na bývanie rozumne nastavený. V tomto prípade treba vychádzať zo základného pravidla ideálnych finančných mier 10:20:30:40, podľa ktorých by malo rozloženie financií vyzerať rak, že 10 % z príjmu si odložím do rezervy, 20 % z príjmu pôjde na budovanie aktív a zabezpečenie príjmu, maximálne 30 % z platu pôjde na úvery a nie viac ako 40 % zhltne bežná spotreba.

Podľa pravidla ideálnych finančných mier by splátka úveru nemala prekročiť 30 % z mesačného príjmu domácnosti, čo sa nie vždy dá stopercentne dodržať. Treba sa však k tomuto číslu čo najviac priblížiť. Stáva sa, že ku mne prichádzajú klienti s hypotékami na 220 tisíc eur, kde výškou výrazne prekročili stanovenú hranicu maximálne 30 % z príjmu. Z dlhodobého hľadiska je to veľké riziko. V takýchto prípadoch sa snažíme spolu s klientmi nastaviť rozumnejšie rozloženie financií a optimalizovať výdavky spojené so zabezpečením bývania,“ opisuje Andrea Straková.

Ťahá sa to lepšie vo dvojici aj pri hypotéke?

Odpoveď je áno i nie. Ak hovoríme o dvojici, teda partneroch, ktorí sa dôverne poznajú a majú za sebou už nejaký ten rok spoločného bývania, finančné zaťaženie takejto domácnosti hypotékou bude podstatne menšie, ako keď si hypotéku zoberie človek sám.

Existujú však aj časté prípady, kedy sa mladý pár pod vplyvom počiatočného zaľúbenia rozhodne bývať v spoločnej domácnosti. No miesto skúšobného obdobia v podnájme sa rozhodne hneď pre spoločnú hypotéku.

Isto, veľa takýchto príbehov sa môže skončiť šťastne, ale je tu aj značné riziko. Mladý pár by si mal určite najskôr vyskúšať spoločné bývanie v podnájme, kde by sa partneri lepšie spoznali, zažili spoločný život aj z inej stránky akou je rande, kino, či spoločná večera v reštaurácii. Každodenný život prináša rôzne situácie, v ktorých sa prestávame strážiť a reagujeme inak, ako keď sa snažíme partnerovi zapáčiť. Môže dôjsť k sklamaniu, odcudzeniu, rozchodu a delenie majetku nie je nikdy jednoduché,“ varuje Andrea Straková.

Poistite sa proti výpadku príjmu

Čo je to vlastne zabezpečenie príjmu? Znamená to, že v prípade krátkodobého výpadku príjmu, teda straty práce, máme vytvorenú rezervu, ktorá nám pomôže túto dočasnú stratu vykryť. V prípade straty schopnosti pracovať, napríklad pri invalidite, by sme mali mať správne nastavené poistenie, aby sme dokázali vykryť všetky náklady na život.

Na začiatku si treba položiť otázku: Ak stratím v tridsiatke schopnosť pracovať na ďalších tridsať rokov, akú rezervu by som musel mať, aby som dokázal vykryť všetky náklady na život?,“ pýta sa Andrea Straková a zároveň odpovedá: „Ak mi príjem zásadne poklesne, rozdiel medzi príjmami a výdavkami vykryjem práve prostredníctvom poistenia.“ Pri nastavení ideálneho poistného krytia odporúča vychádzať vždy z aktuálnej výšky príjmu.

 

Zdroj: Partners Group SK

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS