Július Petrus: Zatopené autá sú časovanou bombou. Ako ich odhaliť?


			Július Petrus: Zatopené autá sú časovanou bombou. Ako ich odhaliť?
17.7.2013 Produkty

Nedávne záplavy na Slovensku i u našich susedov, riadne potrápili mnohých vlastníkov automobilov. Ako hovorí Július Petrus, predseda združenia Spolku na ochranu vlastníkov automobilov, problémy pri kúpe ojazdených áut môže spôsobiť to, že vlastne nechtiac získate „mačku vo vreci“. Jeho rada znie: „Najlepšie je prizvať ku kúpe dobrého automechanika, ktorý vám vozidlo „prelezie“ od strechy až po podvozok.“

 

Autá po nedávnych záplavách nemusia navonok vyzerať poškodené, no rizikom môže byť naplavenie vody do elektroinštalácie či do časti s motorom. Ako to môže prípadný kupec odhaliť?

Je potrebné nahliadnuť pod plastové diely v interiéri auta, či tam nie sú stopy piesku alebo bahna. Skúste rozobrať čalúnenie dverí, nahliadnite pod prahové lišty, zdvihnite aj koberce, skontrolujte priestor pod sedačkami. Tiež radíme hľadať známky zatopenia aj na miestach, ktoré by ste bežne neskúmali. Pozrite sa pod prístrojovú dosku. Na to ľudia často zabúdajú.

Práve tam môžu zostať stopy bahna. Privoňajte si k čalúneniu, či necítite zápach, všímajte si škvrny na sedadlách. Vodou zasiahnutá elektronika môže kedykoľvek zlyhať, čo môže byt pre vodiča smrteľne nebezpečné.

Objavil sa v minulosti pri záplavách väčší počet dovezených áut z cudziny, ktoré boli takto zasiahnuté? S čím sa stretávate v praxi?

S prihliadnutím k povodniam je podľa nás nutné obozretne voliť miesto nákupu jazdeného vozidla. Majitelia zatopených vozidiel sa ich budú snažiť zbaviť za každú cenu, a keďže nikto nechce zatopené auto, budú chcieť zatajiť informácie o poškodení. Podľa našich skúseností hrozí najväčšie riziko pri nákupe auta cez inzeráty. Pri súčasných povodniach sa

to bude s najväčšou pravdepodobnosťou týkať aj dovozových jazdeniek. Najpopulárnejším zdrojom dovážaných áut je Nemecko, ktoré je tohtoročnými povodňami postihnuté vo veľkom rozsahu. Je preto dôležité kupovať autá len tam, kde predajca dáva garanciu na vrátenie peňazí v prípade, že by sa u auta neskôr ukázalo, že bolo zatopené. Je tiež dôležité trvať na tom, aby bolo v kúpnej zmluve výslovne uvedené, že auto nebolo zatopené.

Povedzme, že niekto kupuje v týchto dňoch staršie auto, či už v autobazári alebo cez súkromnú osobu. Môže mať poisťovňa problém poistiť takéto auto, alebo si nič nezisťuje?

Vyplatí sa byť opatrní najmä pri kúpe drahších vozidiel, pri ktorých je riziko najvyššie. Staršie a jazdenejšie modely sa totiž podvodníkom neoplatí opravovať a sušiť.

Ako teda postupovať, keď nám auto hoci čiastočne zatopí voda? Čo by mal v takejto situácii urobiť majiteľ a akým chybám sa vyhnúť?

V žiadnom prípade zatopené auto neštartujte. Najlepšie je vždy poradiť sa priamo s odborníkom, ktorý dokáže zhodnotiť rozsah škody a poradí aj ako ďalej postupovať.

Záujemcovia by si mali podľa vás preveriť, či bazár garantuje vrátenie peňazí, keby sa ukázalo, že auto bolo zatopené. Je to však vôbec možné v slovenských podmienkach? Ako to funguje v cudzine, ak sa to zistí a v čom je rozdiel?

Určite by si mal záujemca preveriť najprv autobazár, či predajcu aké poskytuje záruky, čo všetko dokáže garantovať. Následne je potrebné dôkladne preveriť vybrané vozidlo. Najlepšie je prizvať ku kúpe odborníka, kvalitného automechanika, ktorý vám vozidlo „prelezie“ od strechy až po podvozok. Dobré rady tiež obsahuje naša Príručka pre bezpečnú kúpu ojazdenky, ktorú si záujemcovia môžu zadarmo stiahnuť z webových stránok nášho združenia.

Hovorí sa, že hoci sa dá auto vysušiť, pri najväčšej škode ho nedostaneme do pôvodného stavu. S čím majú podľa vás majitelia áut najväčšie problémy pri záplavách v styku s poisťovňou?

Voda, nemusí zatopiť auto až do výšky palubnej dosky, stačí ak sa dostane do motorového priestoru a elektroinštalácie. Poškodí tak elektrické a elektronické časti vozidla, ktoré skorodujú. V dôsledku tohto „neviditeľného" poškodenia sa môžu v priebehu jazdy objaviť nečakané závady, ktoré môžu vo vyšších rýchlostiach viesť až k haváriám.

Pred záplavami nás chráni havarijná poistka a pripoistenie pre prípad poškodenia alebo zničenia auta v dôsledku živelnej udalosti. Je podľa jednoduché získať odškodnenie od poisťovne v prípade záplavy, alebo ako to vnímate?

Zatiaľ sme nezaznamenali sťažnosti ľudí na problémy s poisťovňami, takže sa dá predpokladať, že vybavovanie poistných udalostí postupuje dobre.

Záplavy zatiaľ najviac postihli Bratislavský kraj i východné Slovensko. Žiadna oblasť však nie je voči tomu odolná, živelné pohromy sa môžu vyskytnúť kdekoľvek. Na čo by sa mali motoristi pripraviť?

Určite je dôležité mať vozidlo poistené. V dobe hroziacich záplav si dobre preštudovať historické údaje o zatopení a z rizikových miest vozidlo včas odviesť. Pokiaľ je už auto pod vodou, je už neskoro.

oPoisteni.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS