Garantovaný či negarantovaný fond? Vaša penzia to pocíti. Rozhodnite sa do 31.3.


			Garantovaný či negarantovaný fond? Vaša penzia to pocíti. Rozhodnite sa do 31.3.
22.3.2013 Produkty

Už len do konca marca máte čas rozhodnúť sa, v ktorom dôchodkovom fonde chcete zostať a oznámiť to vašej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS). Ak tak neurobíte, od 30. apríla prejdete automaticky do dlhopisového garantovanému fondu. Pre porovnanie: posledný rok vám najlepšie zarobili negarantované  indexové fondy (15,34 %), garantované nestihli poraziť infláciu (2,16 %). Podľa čoho sa teda rozhodovať? Radí Stanislav Žofčák, predseda predstavenstva Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky, d.s.s.. 

 

 

Klienti musia potvrdiť účasť v negarantovanom fonde DSS najneskôr do 31. marca. Ak tak neurobia, od 30. 4. 2013 prejdú automaticky do dlhopisovaného garantovaného fondu. Ktoré kritériá by mali byť pre klientov rozhodujúce pri zvažovaní, či ostanú v garantovaných alebo negarantovaných fondoch?

Pre klientov, ktorí zvažujú zotrvanie v negarantovaných fondoch by malo byť jednoznačnými kritériami ich vek a doba odchodu do dôchodku. Ak je doba odchodu do dôchodku viac ako 10 rokov je vhodné ponechať časť úspor v negarantovanom fonde. Čím nižší vek sporiteľa, tým by mal byť vyšší podiel jeho úspor v negarantovanom fonde.

Čoho by sa mali podľa vás sporitelia vystríhať, pokiaľ ide o vhodné "namiešanie" dôchodkových fondov? Môže sa klient rozhodnúť, že 90 % nasporených financií zostane v garantovanom fonde, zvyšok v negarantovanom?

V prvom rade by sporitelia mali zvážiť, či chcú urobiť aktívny krok smerujúci k zachovaniu reálnej hodnoty ich úspor – tzn. dosahovať vyššie zhodnotenie ako je inflácia. Ruka v ruke s tým ide ich akceptácia rizika, ktorú so sebou nesie investovanie v negarantovanom fonde. Pri riziku však treba zdôrazniť, že ide predovšetkým o trhové riziko. Ostatné riziká sú dôkladne ošetrené veľmi prísnou legislatívou.

Sporitelia sa priebežne môžu rozhodovať o akomkoľvek pomere medzi týmito typmi fondov. Zo zákona však u osôb, ktoré majú menej ako 10 rokov do dôchodku nesmie byť v negarantovanom fonde viac ako 10 % - tento podiel sa každý rok musí automaticky znižovať.

Ako sa za posledný rok vyvíjala ziskovosť v garantovaných a naopak negarantovaných fondoch - skúste to zhodnotiť.

Podľa ostatnej štatistiky Asociácie dôchodkových správcovských spoločností garantované fondy dosiahli na ročnej báze priemerný výnos 2,16 %. V kontexte vývoja na finančných trhoch je to primerané zhodnotenie bez významnejšieho rizika. Zaujímavejšia je situácia u negarantovaných fondov, kde sa zhodnotenie pohybovalo až do úrovne 4,5 %. Tu už možno hovoriť o porážaní inflácie. Osobitnou kategóriou sú indexové fondy, kde za ostatných 6 mesiacov bolo dosiahnuté priemerné zhodnotenie až 6,29%, pričom zhodnotenie za dobu ich existencie – necelý rok – je 15,34 %.

O čom svedčia tieto čísla a a čím sú pre klientov zaujímavé?

Tieto výsledky jasne ukazujú, že inflácia sa poraziť dá, pokiaľ je na to vytvorené vhodné legislatívne prostredie. Zároveň tieto výsledky potvrdzujú potrebu umiestniť časť úspor aj do negarantovaných fondov.

Hovorí sa, že predchádzajúca výkonnosť fondov nemusí nasvedčovať nič o budúcej výkonnosti fondov. Riadiť by sme sa mali očakávaným výnosom do budúcnosti. Vedia ho DSS predvídať a do akej miery?

Áno, toto konštatovanie je správne, nakoľko situácia na trhoch je neopakovateľná a vyvíja sa v čase. Ako sa budú finančné trhy správať v budúcnosti sa predvídať nedá - dá sa však aktívne reagovať na negatívne prejavy, čím sa zhodnotenie úspor dá zafixovať na dosiahnutej úrovni.

Slováci sú údajne dosť konzervatívni, a tak prevažná väčšina z nich údajne zostane v garantovaných fondoch. Viete vyjadriť v percentách vaše odhady? Budú DSS nútené upraviť svoje portfólio, ak k tomu náhodou dôjde a v negarantovaných fondoch im zostane minimum klientom?

Odhady hovoria o zhruba 10 % sporiteľov z celkového počtu, ktorí sa rozhodnú pre negarantovaný fond. Osobne si myslím, že to bude okolo 6-7 %. Je to však na škodu, lebo ako som uviedol, najmä mladí sporitelia by si mali sporiť aj v negarantovaných fondoch. Vzhľadom na to, že všetci správcovia počítajú s týmito číslami, nerobia v tomto období príliš veľa aktívnych obchodov, a teda ani nebudú musia nejako významne upravovať svoje portfólia.

K 1. máju 2013 je údajne pripravený "reštart systému", ktorý prinesie obrovské presuny sporiteľov nasledované obrovskými presunmi majetku. To má utlmiť aktivitu správcov pri nakupovaní akciovej zložky portfólií. Čo to bude znamenať v praxi pre sporiteľov?

Presuny sporiteľov tu určite budú a, samozrejme, s nimi sa bude presúvať aj ich majetok. Keďže tento krok je už dostatočne dlho známy, tak sa na to správcovia priebežne pripravovali a vyhodnocovali svoje akciové pozície – buď akciovú zložku portfólií nenakupujú alebo postupne vypredávajú na očakávanú úroveň.

Pre sporiteľov odchádzajúcich do garantovaných fondov to v podstate neznamená nič, nakoľko je tento proces rozložený v dostatočne dlhom čase. Pre tých ktorí zostanú v negarantovaných fondoch sa veľmi mierne spomalí tempo zhodnocovania úspor.

oPoisteni.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články