Dovolenka za vlastné? Našetríte si na ňu ešte toto leto


			Dovolenka za vlastné? Našetríte si na ňu ešte toto leto
17.6.2015 Produkty

Rozmýšľate, že tento rok dovolenku z finančných dôvodov vynecháte? Nezúfajte, ešte nie je neskoro. Naplánujte si ju na september. Medzitým vám poradíme, ako si na ňu našetríte už za tri mesiace bez zbytočných pôžičiek či úverov.

Tie sú podľa Marianny Bojdová, odborníčky na osobné financie z Partners Group SK prvým krokom do dlhovej pasce: „Splátky budú dovolenku pripomínať ešte dlho potom, ako vybledne letné opálenie,“ varuje. Máme pre vás 10 tipov, ako si dovolíte dovolenku za vlastné.

Uprednostnite auto pred lietadlom a apartmán pred hotelom

Miesto luxusných prímorských destinácii voľte radšej domáce prostredie ako napríklad Tatry, rôzne jazerá, či iné prírodné krásy Slovenska. Ušetríte nie len na ubytovaní, ale aj na doprave. „Cesta takto vyjde podstatne lacnejšie, navyše na Slovensku je mnoho krásnych miest, o ktorých sme veľakrát ani netušili,“ vysvetľuje M. Bojdová.

Zároveň odporúča hľadať ubytovanie skôr v menších a lacnejších zariadeniach, ako v luxusných hotelových komplexoch. „Apartmánové ubytovanie má výhodu aj v zabudovanej kuchynke, kde si dovolenkár sám varí a ušetrí tak peniaze za reštaurácie,“ radí M. Bojdová.

V prípade, že sa rozhodnete pre zahraničnú destináciu, voľte miesto leteckej dopravy lacnejšiu cestnú dopravu. „S vlastným autom plynú mnohé výhody, sme mobilnejší a pánmi svojho času. Ak je auto po technicky v poriadku, nemalo by vás nič zaskočiť,“ hovorí odborníčka. Zároveň upozorňuje, že pre jedného dovolenkára je najvýhodnejšia doprava autobusom.

Dovolenku si plánujte na koniec sezóny, alebo až po nej 

Dovolenka počas hlavnej sezóny je podstatne drahšia ako dovolenka mimo sezónu. Neskorší termín dovolenky poskytne dlhší čas na šetrenie a rovnako aj viac času na plánovanie či organizovanie dovolenky. To všetko sa samozrejme odrazí aj na lepšej cene.

Zorganizujte si dovolenku po vlastnej osi

Organizovanie dovolenky si ponechajte vo vlastných rukách. Bude vás to síce stáť viac času, ale nebudete musieť platiť zbytočné poplatky za sprostredkovanie a vybavenie dovolenky cestovnej kancelárii. A čo je najlepšie, dovolenku si naplánujete presne podľa svojich predstáv.

Sledujte zľavy a akcie

Mnoho ubytovacích zariadení ponúka ubytovanie pre dieťa zadarmo alebo s 50% zľavou. Porozmýšľajte tiež nad spoločnou dovolenkou s blízkou rodinou alebo kamarátmi, možno sa vám podarí získať množstevnú zľavu. Ak sa vám zľavy a akcie zdajú byť podozrivé, alebo máte pocit, že neposkytujú dostatočné informácie, nebojte sa pýtať. Najdôležitejšie je aby ste vedeli, čo kupujete.

Vytvorte si finančný plán

Pred plánovaním dovolenky si vytvorte finančný plán. Ak doteraz nemáte presne spísané svoje príjmy a výdavky, je na to ten správny čas. Zadefinujte si cieľovú sumu, ktorú ste ochotní a najmä schopní zaplatiť za dovolenku. Následne si pripravte plán, koľko si mesačne budete odkladať.

Urobte si inventúru vo výdavkoch 

Po vytvorení finančného plánu si ujasnite, kde všade viete ušetriť. Vyškrtnite všetky výdavky na veci, bez ktorých sa dokážete počas dvoch – troch mesiacov zaobísť. „Stačí obmedziť nákup potravín, ktoré nespadajú do „nutnej“ výbavy chladničky. Dámy budú určite milo prekvapené, koľko dokážu ušetriť ak obmedzia nákupy drogérie oblečenia iba na naozaj potrebné položky,“ opisuje M. Bojdová.

Ďalšími kategóriami, na ktorých sa istotne dá ušetriť sú cigarety, alkohol, náklady na voľnočasové aktivity. „Tie treba v období šetrenia zredukovať na minimum, miesto návštevy kina, kaviarne alebo baru voliť finančne nenáročnú prechádzku v prírode, miesto členstva vo fitnescentre prejsť na športy, ktoré nie je potrebné financovať,“ radí M. Bojdová.

 

Zdroj: Partners Group

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS