Dovolenka na slovenských horách vás môže stáť až tisícky eur


			Dovolenka na slovenských horách vás môže stáť až tisícky eur

Minulý rok naše hory zažili rekordnú návštevnosť, takmer dva milióny turistov, z čoho približne tri pätiny boli domáci. Horská záchranná služba vlani pomáhala pri 407 prípadoch. 

Pri akomkoľvek úraze na slovenských horách je pomoc lekára hradená zo zdravotného poistenia. Na zásah horských záchranárov sa však nevzťahuje. Za pátraciu akciu či prevoz do najbližšej nemocnice im budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka. A keďže nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch, rozumnejšie je mať uzatvorené horské poistenie.

Počas minuloročnej letnej sezóny (od 15. júna do 31. októbra 2016) záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) zasahovali pri 407 prípadoch.

„Najčastejšie išlo o úrazy turistov na značených trasách. Boli to v prevažnej miere úrazy končatín následkom pádov,“ upresňuje pplk. Mgr. Jana Krajčírová, Riaditeľka Operačného strediska tiesňového volania HZS. Cena za zásah sa pohybuje priemerne okolo 350 eur, ale môže sa vyšplhať až k hodnote niekoľko tisíc eur.

Cenu ovplyvňuje viacero faktorov, napríklad počet nasedených záchranárov, terén, v ktorom sa postihnutý nachádza, použitá technika, trvanie záchrannej akcie, nasadenie leteckej techniky a podobne,“ dodáva pplk. Mgr. Jana Krajčírová. Podľa informácií Europ Assistance, turisti zvyknú nesprávne odhadnúť počasie, dôsledkom čoho dochádza k spomínaným úrazom, ale často aj k ich zablúdeniu v neprehľadnom horskom teréne.

Podľa prieskumu Poštovej banky, ktorý realizovala spoločnosť 2muse na vzorke 532 respondentov, na Slovensku plánuje dovolenkovať viac ako polovica našincov (52 %).

Na dovolenku „doma“ ľudia plánujú minúť menej peňazí, no aj dĺžka pobytu je na rozdiel od zahraničných pobytov v priemere kratšia. Skoro polovica lokálpatriotov ju má naplánovanú na jeden týždeň alebo menej dní a 56 % ľudí dovolenkujúcich na Slovensku utratí od 200 do 400 eur. Bez horského poistenia si však môžete priplatiť ďalších niekoľko stoviek až tisícok eur,“ upozorňuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Ak si situácia vyžaduje aj rýchly prevoz vrtuľníkom, k cene za hľadanie a prípadné vyslobodzovanie turistu si treba prirátať ďalších 4 500 eur. Za zásah HZS nemusia platiť iba deti. „Každý dospelý človek by ešte pred cestou na hory mal myslieť aj na horské poistenie, ktoré pokrýva náklady na technickú časť zásahu záchranárov HZS,“ radí Lýdia Žáčková.

Poštová banka v spolupráci s Poštovou poisťovňou spustila od 1. 7. 2017 spolu s novým Užitočným účtom aj vynovenú doplnkovú službu v podobe Cestovného poistenia k platobným kartám (CPK). Uzavrieť si môžete individuálne CPK (15,60 eur/rok) alebo rodinné CPK (24,18 eur/rok), ktorého územná platnosť sa rozširuje z Európy na celý svet.

Okrem liečebných nákladov, poistenia zodpovednosti za škodu na majetku a na zdraví, poistenia právnej ochrany v zahraničí, pomoci pri zložení kaucie, poistenia batožiny, a akútneho ošetrenia zubov je doplnené aj o novinku – poistenie do hôr, ktoré zahŕňa poistné krytie na zásah Horskej služby na Slovensku až do výšky 5000 eur,“ dodáva riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Ondrej Reichbauer.

Klientovi tak budú preplatené náklady na vyhľadávanie, vyslobodzovanie a prepravu osôb v súvislosti so záchrannou činnosťou v územnej pôsobnosti HZS v Slovenskej republike až do výšky 5 000 eur. Navyše, s nonstop asistenčnou službou má klient zabezpečené všetky potrebné informácie ako postupovať v prípade neočakávaných udalostí.

Zdroj: Poštová poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS