Podcast: Vývoj autonómnych vozidiel. Čo na to Asimov?


			Podcast: Vývoj autonómnych vozidiel. Čo na to Asimov?
21.2.2018 Poistný trh

V dnešnom podcaste sa venujeme problematike autonómnych vozidiel. Česká asociácia poisťovní k tejto téme vydala prehľadnú publikáciu, ktorá sumarizuje doterajší vývoj a predikuje v tejto oblasti ďalšie postupy. K mikrofónu sme si pozvali jedného z autorov analýzy Lukáša Housku.

Autonómne riadenie zmení poistný trh a ďalšie aspekty nášho života. Najoptimistickejší scenár, ktorý predstavila v analýze Česká asociácia poisťovní, počíta s väčšinovým zastúpením autonómnych vozidiel vo vozovom parku v Česku už v roku 2037.

Okrem prínosov autonómneho riadenia ČAP upozorňuje aj na etické, spoločenské a právne aspekty, ktoré treba začať riešiť nielen na úrovni legislatívy.

Vývoj autonómnych vozidiel prinesie zásadné zmeny aj v koncepte poistenia vozidiel. Časom budú existujúce postupy, kedy sa pri likvidácii hodnotí zavinenie dopravnej nehody zo strany vodičov vozidiel, opustené.

Stále väčšiu úlohu pri likvidácii budú hrať technické znalosti, možnosti posúdenia zlyhania systémov, ktoré nehodu spôsobili, a s nimi spojené následné rokovania o regrese voči zodpovedajúcemu subjektu.

Ešte dopĺňame, že v aplikácii castbox možno podcast s Lukášom Houskou nájsť TU

 

 

Lukáš Houska, ČAP

Lukas Houska CAP

Je absolventom Vysokej školy ekonomickej v Prahe, kde vyštudoval odbor štatisticko-poistné inžinierstvo. Svoju profesijnú dráhu v poisťovníctve začal v roku 2010 v Českej kancelárii poisťovateľov. 

Mal na starosti problematiku povinného ručenia a tiež finančnú matematiku cenných papierov. Od roku 2012 pracuje na pozícii poistný matematik / finančný analytik v spoločnosti SUPIN, dcérskej firme Českej kancelárie poisťovateľov a Českej asociácie poisťovní.

Tu sa zaoberá matematicko-štatistickými analýzami autopoistenia (povinného ručenia a havarijného poistenia) aj analýzou dát ďalších poistných odvetví (napríklad poistenia všeobecnej zodpovednosti). Ďalej poskytuje servis pre výpočty a komplexné vykazovanie požadované zo strany regulácie.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS