Nájsť ďalší nesystémový, mimorozpočtový zdroj príjmu do štátneho rozpočtu. Aj to je podľa dotknutých subjektov dôvod, ako sa chce rezort financií vyrovnať s nepriaznivým stavom verejných financií. Pozrite si ich aktuálne stanoviská.
Ladislav Unčovský, výkonný riaditeľ, Slovenská banková asociácia
Zásadne nesúhlasíme so zámerom Ministerstva financií SR (MF SR) rozšíriť v súčasnosti platnú povinnosť poisťovní, poisťovní z iného členského štátu a pobočiek zahraničných poisťovní odvádzať 8 % z prijatého poistného z povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla z činnosti vykonávanej na území Slovenska aj na ostatné odvetvia neživotného poistenia.
Uvedený zámer predstavuje podľa nášho názoru ďalšie z množstva nesystémových opatrení štátu, navrhovaných a schvaľovaných v ostatnom čase, ktoré deštrukčným spôsobom vážne deformujú podnikateľské prostredie v SR a výrazne zhoršujú konkurencieschopnosť domácich subjektov na spoločnom vnútornom trhu Európskej únie.
Predkladateľ týmto otvorene priznáva, že jeho cieľom je nájsť ďalší nesystémový, mimorozpočtový zdroj príjmu, ktorý ma pomôcť sanovať nepriaznivý stav verejných financií. Zámer MF SR rozšíriť odvod aj na ostatné odvetvia neživotného poistenia prinesie podľa nášho názoru celý rad negatívnych dôsledkov na podnikateľské subjekty a domácnosti v SR.
Dotknuté poisťovne budú musieť odvod premietnuť do ceny svojich poistných produktov, čím dôjde k jeho prenosu na platiteľov poistného. Vzhľadom na to, že mnohé subjekty majú zákonnú povinnosť mať uzavretý ten ktorý druh neživotného poistenia (napríklad poistenie zodpovednosti, úveru, nehnuteľnosti atď.), nemajú možnosť vyhnúť sa dôsledkom rozšírenia odvodu.
To v konečnom dôsledku spôsobí napríklad rast cien úverov (napr. pre zvýšenie cien poistenia nehnuteľností pri úveroch na bývanie, alebo poistenia schopnosti splácať úver). Rozšírenie odvodu sa cez rast cien poistenia negatívne prejaví napríklad v oblasti poľnohospodárstva, kde už v súčasnosti jednotlivé subjekty len s ťažkosťami dokážu financovať napr. poistenie plodín či zvierat.
V dôsledku toho musia priamo znášať finančné dôsledky poistných udalostí, ohrozujúce ich ďalšiu existenciu (čo ešte viac zhorší už v súčasnosti nízku úroveň potravinovej sebestačnosti Slovenska) a v konečnom dôsledku pri rozsiahlych škodách im bude musieť finančne pomáhať štát (čo sa opakovane stávalo už v minulosti).
Podnikateľské subjekty zvýšenú cenu poistenia premietnu do cien svojich produktov a služieb, čo povedie k rastu cien pre konečných spotrebiteľov – domácnosti. Rozšírenie odvodu tak zvýši výdavky domácností.
Peter Kremský, výkonný riaditeľ, Podnikateľská aliancia Slovenska
Pokladáme osobitný odvod z vybraného poistného za posilňovanie úlohy štátu v ekonomike, čo zvyšuje riziko korupcie a klientelizmu pri využívaní takto vyzbieraných peňazí. Pokladáme preto uplatňovanie takéhoto princípu v poisťovníctve za chybné a nesúhlasíme s rozšírením takéhoto odvodu aj na ďalšie druhy poistenia.
Keďže ide o komerčné poistenie, pokladáme za správne, aby poisťovne platili škody a zásahy štátnych bezpečnostných zložiek (hasičské, záchranné a podobné jednotky) z financií, ktoré im zákazníci zaplatia, nie aby štát vyberal pevný odvod, z ktorého potom takéto zložky financuje.
Takýto odvod navyše zvyšuje ceny poistného, čo predražuje poistenie prevádzky áut, strojov, poistenie budov, atď, prípadne odrádza občanov od poistenia, čo ich vystavuje rizikovým udalostiam s výrazným dopadom na ich kvalitu života. Pokladáme preto takýto postup štátu za prehnane etatistický, zameraný na zvýšenie vlastných príjmov a vplyvu a zároveň poškodzujúci občana tým, že mu vytvára nadbytočné náklady na život.
Komentáre
Pridať komentár