Obdobie práce študenta na dohodu s výnimkou sa do dôchodku neráta


			Obdobie práce študenta na dohodu s výnimkou sa do dôchodku neráta
5.6.2019 Poistný trh

Ak máte ako študent uzatvorených viacero dohôd o brigádnickej práci študentov, môžete si výnimku na neplatenie dôchodkového poistenia v jednom kalendárnom mesiaci zvoliť iba na jednu z nich.

Váš mesačný príjem však nesmie prekročiť stanovenú hranicu 200 eur. Obdobie odpracované na dohodu s touto výnimkou sa mu potom do dôchodku neráta.

„Študentovi vznikne dôchodkové poistenie a do dôchodku sa obdobie zaráta len v tom prípade, ak výška odmeny presiahne hranicu 200 eur. Dohodár, ako aj zamestnávateľ, vtedy platí dôchodkové poistenie iba zo sumy, ktorá prevyšuje tento limit," objasňuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Takisto sa do dôchodku ráta obdobie, ktoré študent odpracoval u ostatných zamestnávateľov na dohodu o brigádnickej práci bez tejto výnimky. Platí to aj pre obdobie, ktoré študent odpracoval na základe pracovnej zmluvy.

Podrobnosti o uplatnení výnimky z platenia odvodov do Sociálnej poisťovne sú zverejnené na webovej stránke v časti Študent. Poradenstvo v tejto oblasti verejnosti poskytuje aj Informačno-poradenské centrum (prostredníctvom webového Formulára pre otázky, resp. na t. č. 0906 171 989 a 02 3247 1989) a jednotlivé pobočky Sociálnej poisťovne po celom Slovensku. 

Zdroj: Sociálna poisťovňa, oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS