„Tieto externé vplyvy sú v súčasnosti negatívne, čo má dopad aj na rast vývozu produktov do týchto krajín. V súčasnosti je rast vývozu dokonca nižší, než dopyt z vyspelých ekonomík," konštatuje Mario Jung, ekonóm Coface pre región severnej Európy. Nadnárodná spoločnosť Coface je globálnym lídrom v poistení pohľadávok a manažovaní kreditného rizika firiem.
Vonkajšie riziká
Tento rok bude nemecký export pravdepodobne vykazovať rovnaké trendy, ako tomu bolo v roku 2015. Podľa Coface bude rast vývozu Nemecka do vyspelých ekonomík pevný a stabilný, kým v prípade rozvíjajúcich sa krajín sa exportné riziko výrazne zvýši.
„Najväčší dopad na dopyt po nemeckých výrobkov má totiž práve globálna situácia a zmes politických a vojenských konfliktov, teroristických útokov a štrukturálnych problémov v mnohých rozvíjajúcich sa krajinách, rovnako ako oslabenie rastu HDP Číny. Tlak sa pritom môže ešte zvýšiť,“ varuje ekonóm Coface.
Z regionálneho pohľadu sú nemecké exportné spoločnosti stále optimistické, pokiaľ ide o rozvoj obchodu s vyspelým ekonomikami. Najhoršiu perspektívu vidia pre tento rok v prípade obchodu s Južnou a Strednou Amerikou, východnou Európou, Ruskom, Tureckom aj Čínou.
Zo sektorového pohľadu sú však už niektoré z kľúčových priemyselných odvetví v Nemecku zraniteľné voči rizikám vyplývajúcim z rozvíjajúcich sa krajín. „Najvýznamnejšie ich vníma odvetvie automotive a strojárstvo, s výnimkou elektronických zariadení. Ďalšie riziká pociťuje aj chemické odvetvie citlivé na cykly,“ dodáva.
Faktom je, že takmer 29 % z celkového vývozu Nemecka smeruje do rozvíjajúcich sa krajín. Z daného exportu viac ako pätina ide do Číny, čo je rovných 6 % z celkového exportu Nemecka.
Krajina je tak oveľa viac vystavená vonkajším rizikám vyplývajúcim z rozvíjajúcich sa krajín, ako väčšina ostatných krajín eurozóny. Tam podiel exportu do rozvíjajúcich sa krajín predstavuje v priemere okolo 26 %.
„Dôvodom na rast obáv exportne orientovaných firiem je obnovený pokles svetových cien ropy, čo naznačuje celkový slabý globálny dopyt. Vyhliadky na rast pre viaceré z rozvíjajúcich sa krajín sú rovnako slabé, pričom scenár postupného „pristátia“ Číny bude mať tiež negatívny vplyv na nemecké exportné odvetvia,“ konštatuje Jung.
Nový model rastu?
Kým domáci dopyt - najmä súkromná spotreba - bol počnúc rokom 2000 pomalý a slabý, v súčasnosti predstavuje najdôležitejší faktor rastu. Naopak, čistý vývoz, ktorý bol dôležitý pre hospodársky rozvoj Nemecka v minulosti, sa vlani na rastovej výkonnosti podieľal relatívne neutrálne.
Čistý vývoz z dôvodu slabšieho vývoja exportu a silnejšieho pokračujúceho rastu dovozu tak tento rok utlmí rast HDP. Na druhej strane, vďaka silnejšej domácej spotrebe predpovedá Coface tento rok rast ekonomiky krajiny 1,7%.
Komentáre
Pridať komentár