Na „vianočné cestovanie“ sa radšej pripravte


			Na „vianočné cestovanie“ sa radšej pripravte
22.12.2017 Poistný trh

Počet automobilov na cestách narastá. Inak to nie je ani s vodičmi, ktorých bolo v minulom roku evidovaných takmer 3,5 mil.

Počas Vianoc, kedy sa množstvo Slovákov presúva, sa k tým bežným pridávajú aj sviatoční vodiči. A to je len jeden z dôvodov, prečo môže byť cestovanie pred Vianocami ešte riskantnejšie.

Hoci sa najviac hovorí o presúvaní zo západného Slovenska na východné, na vianočné sviatky domov sa vracajú i zahraniční Slováci. Ich počet nie je zanedbateľný. Ročne ich totiž podľa Inštitútu finančnej politiky odíde do zahraničia približne 15-tisíc.

Veľká časť z nich, hlavne tí pracujúci v okolitých štátoch, preferujú pred leteckou dopravou prepravu vlastným autom. Aj tento fakt zväčšuje premávku, čo zasa zvyšuje pravdepodobnosť dopravnej nehody.

Miesta, kde by ste mali zvýšiť pozornosť

Najviac smrteľných dopravných nehôd sa stalo počas minulého roka v Žilinskom kraji. Dopravný analytik Ján Bazovský to odôvodňuje charakterom cestnej infraštruktúry a hustotou cestnej premávky.

„Je to dopravný uzol, ktorý spája juh so západom a s Poľskom, a zároveň najpreferovanejšia trasa zo západu na východ a naopak. Ďalším dôvodom je, že sa tam vodiči napájajú na D1, je tam najviac ciest 1. triedy a cestné komunikácie v tomto kraji sú kvôli geografickému reliéfu náročné na údržbu.“

Za rizikové miesta Bazovský považuje úsek Žilina - Martin, Ružomberok - Ivachnová a tunel Horelica, pretože je priebežne uzatváraný, ale aj úsek Žilina - Čadca. Zároveň radí, aby si vodiči dali väčšiu časovú rezervu než zvyčajne, ak sa chcú vyhnúť problémom na cestách. Predídu tak stresu a nervozite za volantom.

„Treba počítať so zhustenou premávkou, avšak tým, že tento rok vychádza Štedrý deň na nedeľu, rozdelia sa vodiči na tri skupiny - jedny budú cestovať v piatok, ďalší v sobotu a tí poslední v nedeľu doobeda,“ dopĺňa.

Na riziká cestovania treba myslieť vopred

Pozor si však treba dávať nielen na týchto miestach a v spomínané dni, ale počas celého vianočného obdobia a na všetkých úsekoch. Bohužiaľ, nie je ojedinelé, že dopravné nehody končia smrťou a v roku 2016 bolo takýchto prípadov až 242.

Niekoľko z nich sa stalo práve počas najkrajšieho obdobia v roku. Preto je dôležité myslieť i na pasívnu ochranu na cestách. Cez Vianoce ľudia častejšie cestujú za svojou rodinu a s príchodom zimy sa tisícky ľudí ženie i na lyžiarske svahy za dobrou lyžovačkou.

Slováci obľubujú strediská u nás i v zahraničí. Aj to zvyšuje nápor na cestách, a preto je skutočne dôležité myslieť na životné poistenie či pripoistenia, ktoré kryjú aj najhoršie scenáre. NN Životná poisťovňa nezabúda ani na tieto obdobia a pripravila akciu platnú do konca roka 2017.

Ak si uzatvoríte rizikové životné poistenie NN Protect alebo investičné životné poistenie NN Smart, získate bonus v navýšení poistného plnenia o 50 000 € v prípade smrti úrazom pri dopravnej nehode na diaľnici alebo rýchlostnej komunikácii.

Ponuka sa vzťahuje i na diaľnice v členských štátoch EÚ, vo Švajčiarsku i v štátoch Európskeho hospodárskeho priestoru (Island, Nórsko, Lichtenštajnsko). Navýšenie poistného plnenia platí pre vodičov a spolucestujúcich v prípade havárie v aute, autobuse či na motorke.

Rok 2016 na cestách:

  • 2 949 007 evidovaných vozidiel
  • 13 522 dopravných nehôd
  • alkohol u vinníka nehody v 1 501 prípadoch
  • počet usmrtených cudzím zavinením celkovo 114
Zdroj: NN Životná poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články