Keď Vianoce nevyjdú podľa predstáv


			Keď Vianoce nevyjdú podľa predstáv
21.12.2018 Poistný trh

Počas minuloročných vianočných a novoročných sviatkov poisťovňa Generali zaznamenala vyše 3693 škôd. Poistné plnenie za toto obdobie dosiahlo hodnotu približne 3,5 milióna eur.

Najviac škôd pritom klienti nahlásili zo životného a úrazového poistenia (38 %), nasledovalo havarijné poistenie vozidiel (24 %), poistenie majetku (20,5 %) a povinné zmluvné poistenie (17,5 %). No aj napriek tomu, že Vianoce patria z hľadiska škodovosti k pokojnejším dňom, nevyhýbajú sa im skutočne neobyčajné udalosti.

Počas obdobia Vianoc poisťovňa každoročne eviduje väčšie či menšie požiare spôsobené horiacimi sviečkami, elektrickým vianočným osvetlením a pyrotechnikou. V súvislosti so zábavnou pyrotechnikou sú početné aj škody na zdraví. „Už tradične sa počas Vianoc stretávame aj s vianočnými poistnými udalosťami, ako sú vytekajúce a pretekajúce vane či umývadlá, v ktorých nechali klienti plávať živé ryby.

Z úrazového poistenia nám zasa klienti v tomto období hlásia popáleniny v súvislosti s manipuláciou s pyrotechnikou, ale aj popáleniny spôsobené pri pečení vianočných jedál," približuje Katarína Kukurová, hovorkyňa poisťovne.

Výnimkou nie je ani zapichnutá kosť v hrdle či zdravotné problémy spojené s prejedaním sa. Nakoľko klienti zvyknú tráviť sviatky aj na horách, v súvislosti so zimnými športmi poisťovňa eviduje početné zlomeniny končatín a podvrtnutia kĺbov.

Zo štatistík poisťovne vyplýva, že Vianoce sú skutočne sviatkami pokoja. "Zaznamenali sme zaujímavý fakt, a to, že počas minuloročného Štedrého dňa a rovnako tak aj prvého vianočného sviatku sa stalo o približne 70 % poistných udalostí menej oproti dennému priemeru v roku 2017," poznamenáva Kukurová.

Rovnakú skúsenosť majú aj v Allianz-Slovenskej poisťovni. Podľa jej štatistík je Štedrý deň pokojný, počet škôd na majetku je výrazne menší ako v bežné dni. Z pohľadu úrazov je Silvester rizikovejší ako Štedrý deň, avšak ako zdôrazňuje hovorkyňa poisťovne Lucia Muthová, ľudia by si mali dať pozor na požiare z adventných vencov, sviečok pri štedrej večeri a na skraty z vianočných osvetlení.

„Každý deň zaznamenávame v priemere 199 škôd na zdraví. Na Štedrý deň ich je len asi polovica. Napríklad minulý rok sme na Vianoce zaznamenali len 99 úrazov. Dôvod na zvýšenú opatrnosť je však určite na Silvestra, ktorý je oveľa nehodovejší ako vianočný deň. Počet škôd na zdraví sa v posledný deň v roku približuje priemeru, keď nám klienti minulý rok na Silvestra nahlásili 126 škôd na zdraví a rok predtým 196," vysvetľuje Muthová.

Z pohľadu škôd na majetku sú Vianoce a Silvester ešte priaznivejšie. „Za posledných päť rokov sme vždy na Štedrý deň a na Silvestra zaznamenali výrazne podpriemerný počet škôd na majetku oproti bežným dňom v roku. V priemere nám klienti denne počas roka nahlásia 426 poistných udalostí v neživotnom poistení, minulý rok na Silvestra ich bolo len 180 a na Štedrý deň dokonca len 135," uzatvára hovorkyňa.

Zdroj: TASR, oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS