Najdôležitejšia vlastnosť investora v kríze? Psychická odolnosť


			Najdôležitejšia vlastnosť investora v kríze? Psychická odolnosť

Na finančných trhoch sa pohybujem už dlhú dobu a ľudia sa ma často pýtajú, či má zmysel investovať teraz, keď ceny akcií desať rokov nepretržite rastú.

Otázky to bývajú podobné: „Nie sú už akcie príliš drahé? Čo mám urobiť, keď teraz nakúpim a do roka príde kríza? Nie je lepšie počkať, až kríza príde a potom, až budú akcie lacné, začať nakupovať?" Sú to zmysluplné otázky, kríza raz bezpochyby príde. Len nikto nedokáže povedať, kedy to bude. A stáť dovtedy na druhej strane by bola škoda. 

Úprimne povedané, čakať, kým príde kríza a potom zase pominie, je dobrý nápad. Problém je v tom, že nikto nevie, kedy sa kríza dostaví a tiež nepozná presný okamih, kedy sa chúťky tejto besniacej „potvory" začínajú vytrácať a čakajú nás na niekoľko rokov, či desaťročí len povestné lepšie zajtrajšky. Z tohto pohľadu predchádzajúca úvaha stráca trochu zmysel a vedie skôr k tomu, že človek nezainvestuje nikdy. 

Kým ešte svieti slnko...

Buďte racionálni, ako to len ide. Vaším zámerom je byť investorom, ale vašou úlohou nie je predpovedať vývoj akciových trhov. Kde sa budú pohybovať ceny akcií v nasledujúcich troch rokoch, dnes nikto netuší. Nehľadiac na počet titulov, ktorými sa dotyčný odborník hrdí

„Ale predsa len, desať rokov rastieme, nie je teda pravdepodobnosť, že sa dočkáme príchodu krízy o niečo väčšej než predtým?", môže niekto namietať. Čože? Príde kríza? To je predsa pre investorov skvelá správa! V krízach sa tvorí bohatstvo. Ceny akcií sú vo chvíli, kedy kríza kulminuje, až neuveriteľne nízke. Kto by utekal z obchodného domu hneď potom, čo sú vo všetkých oddeleniach vyhlásené zľavy desaťročia, pri ktorých môžete nezvyčajne výhodne nakúpiť? S akciami je to rovnaké. Len je potrebné mať v takýchto chvíľach niečo v peňaženke. Kedy sa tak stane, bohužiaľ nikto netuší, ale stáť bokom dovtedy nemá zmysel. 

Spočítajte si svoje prostriedky

Spočítajte si, koľko peňazí môžete pre investície použiť. Môžete si dovoliť investovať každý mesiac 30 eur? Výborne! Začnite s polovicou a zvyšok si ukladajte do peňaženky, počkajte si, až sa ozve hlásenie o totálnych výpredajoch. Až potom otvorte svoju peňaženku naplno a dajte manažérovi svojho fondu zelenú ku dvojnásobným nákupom.

Sám som si zriadil pod stromček nové akciové portfólio. Trh bol po silnom prepade, kedy stratil skoro dvadsať percent svojej hodnoty. Lepšiu chvíľu si možno len ťažko predstaviť. Neinvestoval som ale celú sumu, ktorú mám k dispozícii. Zatiaľ som preklopil do akcií len štvrtinu peňazí. Na príchod krízy som tak dostatočne pripravený a moja peňaženka je z troch štvrtín plná. Ďalšie nákupy prídu v ďalších vhodných chvíľach. A už nebudú len z mojich peňazí. Použijem na ne i prostriedky, ktoré za tú dobu pritečú z dividend. A to nie je vôbec zlé. 

Čo mám robiť, keď začne pršať?

A čo je správny postup, keď kríza nastane? Predovšetkým – nepanikáriť. Áno, je to ťažké. Možno to najťažšie v celom investičnom biznise. Ide predsa o peniaze. Avšak, predstavte si jednoduchú a celkom platnú rovnicu: na ktorej jednej strane je výsledok vašej investície a na strane druhej máme súčin, v ktorom je jedným činiteľom suma vašich investičných vedomostí a zručností a druhým činiteľom je vaša psychická odolnosť, ktorá nadobúda hodnoty od nuly k jednej.

Nulové znalosti v odbore môžete ľahko zvýšiť tým, že si najmete „svojho profesionála" v podobe manažéra fondu alebo môžete sami stráviť hodiny, dni a roky samoštúdiom a sledovaním finančných ukazovateľov. Bohužiaľ, nulovú vlastnú odolnosť sa môžete pokúsiť mierniť, ale nie úplne nahradiť. Ak bude vaša odolnosť blízka nule, budú podobné aj výsledky vášho investovania, a to dokonca aj v prípade, že budete mať v oblasti investícií výborné znalosti alebo sa obrátite na profesionála... Ako na to? 

Minimalizujte stres, sústreďte sa na ciele

Najhoršie rozhodnutie robíme v strese a z prebytku informácií, ktoré nevieme vyhodnotiť. Pre dobu krízy je dobré vytvoriť si rutiny, ktoré z vás urobia automat a nedovolía vašej psychike sa v dočasných dôsledkoch krízy „vŕtať" a nútiť vás urobiť zlé rozhodnutia. 

Na svoj investičný účet sa pozerajte maximálne raz za polrok, ​​a aj to je možno príliš. Každodenné sledovanie klesajúceho účtu vám v ničom nepomôže. A kríza to nezmierni. Jediným dôsledkom môže byť, že sa z dlhodobého investora stanete aktívnym traderom, a to naozaj nechcete. 

Nečítajte finančné médiá, nesledujte CNBC (snáď okrem situácie, že sa vám moderátorka alebo moderátor naozaj páčia, ale bude lepšie, keď nebudete rozumieť anglicky), a najmä si zakážte rôzne katastrofické finančné weby. Keď investujem na desať alebo pätnásť rokov, zaujíma ma, čo bude za desať alebo pätnásť rokov a nie to, čo sa deje práve teraz. Verte alebo nie, pre výsledok vašej investície je to, čo sa deje dnes, budúci týždeň či mesiac, úplne nepodstatné. 

Vyrazte na lov

Počúvajte politikov. Nie, nezbláznil som sa. A rozhodne si nemyslím, že poslanecká snemovňa, vláda či iné zoskupenie politikov je plné osôb mimoriadneho intelektu. Len si ale spomeňte, ako často väčšina z nás uznanlivo kýva hlavou, keď títo páni a dámy vo svetle reflektorov vyslovujú múdrosti, že krízou sa treba preinvestovať. Presne to máte urobiť aj vy, aj keď vám hlava hovorí niečo úplne iné.

To je dôvod, prečo sme skôr investovali len polovicu toho, čo sme si mohli bez problémov dovoliť. Teraz prišla doba, keď do koltu nabijeme plný kaliber, vezmeme si aj náhradnú muníciu, ktorú sme doteraz opatrovali v bezpečí a vyrazíme na lov. Krízy netreba sa báť. Krízu je potrebné využiť vo svoj prospech. 

Václav Pech
investičný analytik spoločnosti Broker Trust

Zdroj: oPojištení.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS