Česi a Maďari kúpili stovky slovenských firiem za posledného pol roka


			Česi a Maďari kúpili stovky slovenských firiem za posledného pol roka
30.7.2019 Pre firmy

Presne 1664. Taký je počet našich firiem, ktoré odišli za prvých šesť mesiacov tohto roka zo Slovenska. 

Zistenie priniesla poradenská spoločnosť Bisnode, ktorá zisťovala záujem zahraničných vlastníkov o slovenské firmy.  Ukázalo sa, že dlhoročná trojka Česi, Maďari a Rumuni, nestrácajú o slovenské firmy záujem. No štvrtú priečku zastávajú prekvapivo podnikatelia zo Spojených štátov amerických.  
 
Najväčší počet slovenských firiem kúpili už tradične Česi (569 podnikov). Za nimi nasledovali Maďari (386 spoločností) a tretí v poradí boli Rumuni, ktorí si za šesť mesiacov pripísali 71 našich firiem. „Česká republika a Maďarsko sú dlhodobo štáty na prvých priečkach, kde končia slovenské firmy pri predaji zahraničným podnikateľom. V oboch prípadoch zohráva veľkú úlohu na jednej strane teritoriálna blízkosť, ale aj historické, či ekonomické väzby. Českí podnikatelia majú okrem iného aj jazykovú výhodu, oproti kolegom zo zahraničia,“ vysvetľuje Petra Štěpánová, analytička Bisnode. 
 
Zvýšenú koncentráciu práve v susedných štátoch potvrdzujú nakoniec aj databázy Bisnode. Z najnovšej analýzy totiž vyplýva, že až 955 zo všetkých slovenských firiem, ktoré odišli v prvom polroku do zahraničia, skončilo práve v rukách českých a maďarských podnikateľov. Zaujímavým ukazovateľom v polročných štatistikách boli podnikatelia zo Spojených štátov amerických. „V porovnaní s minulými rokmi sme zaregistrovali zvýšený záujem pri podnikateľoch zo Spojených štátov amerických, ktorí kúpili od začiatku roka 2019 až 63 našich firiem a zaradili sa tak v rebríčku na štvrté miesto za Rumunov.   Je zatiaľ predčasné hodnotiť, čo stojí za zvýšeným záujmom Američanov, tento vývoj budeme sledovať aj naďalej,“ uzatvára Petra Štěpánová. 
 
O piatu priečku s najväčším počtom slovenských firiem sa delia Bulhari spolu s Poliakmi a Rakúšanmi, ktorí kúpili za prvých šesť mesiacov rovnako po 50 slovenských firiem. 
 
Zdroj: Bisnode

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS