Na daň z motorových vozidiel zostáva už len niekoľko dní


			Na daň z motorových vozidiel zostáva už len niekoľko dní
22.3.2021 Legislatíva

Využívate na podnikanie vozidlá? Do 31. marca musíte nielen podať daňové priznanie, ale daň aj zaplatiť. Pozrite sa, koho sa to týka.

 

Využívate vozidlá na podnikanie? Hoci pandémia a sťažené podmienky pre podnikateľov primäli vládu, aby predĺžila aj termín na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel, na povinnosť už zostáva len pár dní. Daňové priznanie podať a daň zároveň aj zaplatiť máte už len do 31. marca 2021.

Povinnosť sa vzťahuje na všetky vozidlá, ktoré podnikateľ využíval na podnikanie v uplynulom zdaňovacom období. Podať daňové priznanie a platiť daň na Slovensku musia podnikatelia aj za tie vozidlá, ktoré používajú na podnikanie v zahraničí a držiteľom ktorých je slovenský podnikateľ či firma,“ upozorňuje Ladislava Pozdechová, vedúca účtovného oddelenia Business Lease Slovakia. Spoločnosť je poskytovateľom komplexnej mobility vrátane operatívneho lízingu pre fyzické a právnické osoby. 

V prípade, že z dôvodu úsporných opatrení firmy využívali vaši zamestnanci na služobné cesty vlastné autá, vzťahuje sa na vás povinnosť zahrnúť aj tieto vozidlá do daňového priznania. „Zamestnávateľ následne zaplatí daň v prepočte na počet dní, kedy sa využívali tieto vozidlá na podnikanie,“ spresňuje odborníčka.

Pozor však, v prípade, že vo firme využívate operatívny lízing vozidiel, daň neplatíte.  „Držiteľom vozidla je lízingová spoločnosť a tá platí daň,“ upozorňuje Ladislava Pozdechová z Business Lease Slovakia. Naopak pri finančnom lízingu ste držiteľom vy, aj keď ešte nie ste majiteľom. Muste tak podať daňové priznanie a daň z motorovych vozidiel aj v termíne zaplatiť.

Výhodnejšiu daň z motorových vozidiel platia držitelia elektromobilov či plug-in hybridov.

Zdroj: Business Lease Slovakia

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.