IFRS 17 Poistnej zmluvy: Odpočet do roku 2021 začal!


			IFRS 17 Poistnej zmluvy: Odpočet do roku 2021 začal!

Rada pre medzinárodné účtovné štandardy (IASB) publikovala 18. mája 2017 štandard IFRS 17 Pojistnej zmluvy, a to 20 rokov od chvíle, kedy predchodca IASB celý projekt na účtovanie a vykazovanie poistných zmlúv inicioval.

Nový štandard, ktorý pre účtovné obdobie začínajúce po 1. januári 2021 nahrádza IFRS 4, je významným míľnikom pre celý poistný sektor, pretože sa stáva prvým, takmer globálnym štandardom pre poistné zmluvy.

Roger Gascoigne, riaditeľ spoločnosti Willis Towers Watson, tvrdí: „IFRS 17 bude mať veľký vplyv na výkazníctvo českých poisťovní, a to buď priamo v ich výročných správach, alebo prostredníctvom ich európskych materských spoločností. Krok od IFRS 4 k IFRS 17 by nemal byť podceňovaný. Zatiaľ kým IFRS 4 umožňuje poisťovniam ponechať súčasné účtovné metódy založené na českých účtovných štandardoch (s výnimkou zmien týkajúcich sa účtovania vyrovnávacích rezerv a čistých investičných produktov a niekoľkých ďalších detailov), IFRS 17 vyžaduje rozsiahle zmeny v účtovaní, oceňovaní, prezentácii a zverejňovaní informácií o životných i neživotných poistných a zaistných zmlúv."

Štandard stanovuje komplexnú metodiku vzťahujúcu sa na všetky poistné a poistné zmluvy – krátkodobé aj dlhodobé – a tiež na investičné zmluvy s prvkami dobrovoľnej účasti. IFRS 17 predstavuje významnú zmenu v porovnaní so súčasnými účtovnými pravidlami pre poisťovne v mnohých krajinách, ktoré od základov menia obsah a spôsob prezentácie informácií, ktoré poisťovne poskytujú svojim akcionárom, klientom a iným subjektom.

Poisťovne relatívne nedávno dokončili implementáciu Solventnosti II, takže prakticky okamžite pokračujúce zavedenie IFRS 17 dáva len málo času na spamätanie sa. Na druhej strane, ak začnú včas, môžu využiť v mnohých oblastiach skúsenosti získané pri implementácii Solventnosti II na hladkú prípravu na zmeny v účtovníctve a výkazníctve,“ hovorí Roger Gascoigne.

Ide o oveľa viac, než „len“ o účtovnú zmenu: IFRS 17 bude mať veľký a hlboký vplyv na činnosti poisťovní a jeho zavedenie pre ne bude veľkou výzvou. „Štyri roky sa považujú za dlhé obdobie, ale domnievame sa, že je to skutočné minimum pre dôkladnú prípravu na komplexnosť IFRS 17," myslí si Roger Gascoigne.

Nový štandard podstatne ovplyvňuje trvanie, výšku a volatilitu vykazovaných ziskov a tiež ocenenie poistných záväzkov a tým i kapitál poisťovní. „Bude mať taktiež vplyv na proces rezervácie a finančného výkazníctva, poistno-matematických modelov, IT systémov a evidentne i na odmeny riaditeľov, takže poisťovne by nemali podceňovať objem potrebných prác. Skutočne nie je kedy strácať čas.“ 

Niektoré z kľúčových dopadov sú:

  • Štandard je založený na všeobecných princípoch, nie je to podrobný manuál; kladie teda na poisťovne veľké nároky na vhodnú interpretáciu a úsudok. Pri vyhodnocovaní možností implementácie budú musieť byť poisťovne veľmi obozretné a svedomité.  
  • Zavedenie štandardu bude veľmi komplexnou úlohou a splnenie termínu implementácie pre prvú účtovnú závierku nemožno podceňovať.
  • Riadenie očakávania používateľov finančných výkazov bude kľúčovým faktorom, a to nielen preto, že v súčasnosti používané ukazovatele výkonnosti trhu sa zmenia alebo úplne zmiznú z finančných výkazov.
  • Volatilita profitovosti bude v porovnaní so súčasnými modelmi väčšia, a to napriek zmenám vykonaným oproti pôvodnému návrhu z roku 2010.
  • Pre zavedenie bude potrebné použitie komplexných poistno-matematických modelov, takže bude potrebná efektívna spolupráca špecialistov z oblasti poistnej matematiky, financií, IT a tiež underwriterov a odborníkov na zaistenie.
  • Automatizácia by mala byť súčasťou riešenia celej implementácie a zjednotenia a industrializácia procesov bude kľúčovým prvkom úspešného projektu zavedenia štandardov.

Zdroj: Willis Towers Watson 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.