Brexit ovplyvní ratingové agentúry. Veľké sťahovanie za dverami


			Brexit ovplyvní ratingové agentúry. Veľké sťahovanie za dverami

Významné finančné domy v súvislosti s Brexitem oznámili, že svoje sídlo presunú do Bruselu alebo Luxemburgu. Chcú si tak zachovať výhody, ktoré poskytuje vnútorný trh EÚ.

V poslednej dobe k nim pribudli aj ratingové agentúry. Z európskej regulácie totiž vyplýva, že poisťovne môžu používať v zásade iba ratingy vydané ratingovými agentúrami usadenými v Únii a zaregistrovanými v súlade s príslušným nariadením.

Tri najväčšie svetové ratingové agentúry S & P, Moodys a Fitch zamestnávajú v Spojenom kráľovstve 1400 osôb. Ich ročný obrat predstavuje približne 600 miliónov libier. Ich cieľom preto je, aby mohli naďalej pôsobiť na vnútornom trhu EÚ.

Majú v podstate dve možnosti. Ak zotrvajú v Spojenom kráľovstve, môžu spoliehať na to, že bude vytvorený príslušný britský regulačný orgán a že Európska komisia uzná rovnocennosť právneho rámca a rámca dohľadu tretej krajiny, teda Spojeného kráľovstva. Takýto britský orgán zatiaľ neexistuje a jeho založenia si iste vyžiada určitý čas. Otázkou tiež je, či Komisia prijme rozhodnutie o rovnocennosti a ako dlho to potrvá.

Druhou možnosťou je premiestniť sídlo zo Spojeného kráľovstva na kontinent. Mohli by si tak zaistiť registráciu a pôsobiť vo všetkých členských štátoch EÚ. Pokiaľ ide o ich obchodnú činnosť v Spojenom kráľovstve, nemali by vzniknúť nejaké bariéry. Je však ťažké predvídať ďalší vývoj, pretože rokovania EÚ - Spojené kráľovstvo formálne započalo až 19. 6. 2017.

Okrem toho výsledok nedávnych britských volieb vtiahol do hry znovu aj „mäkký" Brexit. Teoreticky je totiž tiež možné, a to aj pri „tvrdom" Brexite, že Spojené kráľovstvo ihneď po vystúpení nezruší účinné právne akty EÚ.

Na reguláciu činnosti ratingových agentúr bolo v EÚ prikročené v súvislosti s finančnou a ekonomickou krízou, ktorá začala v roku 2009. Medzi jej príčiny bolo totiž zaradené aj zlyhanie ratingových agentúr. Zlyhali napríklad tým, že znížili vnímanie kreditného rizika použitím stupňa (AAA – najvyššia kvalita úverov) pre senior tranže štruktúrovaných finančných produktov, ako sú CDO (Collateralized debt obligations – zabezpečené dlhové obligácie).

Činnosť ratingových agentúr v EÚ upravuje nariadenie č. 1060/2009 / ES o ratingových agentúrach (konsolidované znenie). Základné piliere tejto regulácie sú najmä tieto ustanovenia:  

  • ratingová agentúra požiada o registráciu, ak ide o právnickú osobu so sídlom v EÚ,
  • registrácia je účinná na celom území Únie, keď rozhodnutie o registrácii ratingovej agentúry prijaté Európskym orgánom pre cenné papiere a trhy (ESMA),
  • ESMA nesmie registráciu podmieniť požiadavky, ktoré nie sú stanovené vo vyššie uvedenom nariadení,
  • pri výkone svojich povinností podľa tohto nariadenia ESMA, Komisia ani žiadne verejné orgány členského štátu nezasahujú do obsahu úverových ratingov ani do metodík,
  • ratingy osôb so sídlom alebo finančných nástrojov vydaných v tretích krajinách, ktoré vydala ratingová agentúra so sídlom v tretej krajine, možno v Únii použiť napríklad za predpokladu, že ratingová agentúra má v tretej krajine povolenie alebo registráciu, podlieha tam dohľadu a Komisia vydala rozhodnutie o rovnocennosti,
  • ratingová agentúra prijme všetky potrebné opatrenia, aby zabezpečila, že vydanie ratingu alebo ratingového výhľadu nie je ovplyvnené žiadnymi existujúcimi alebo potenciálnymi konflikty záujmov ani jej obchodným vzťahom.

ESMA na svojej internetovej stránke zverejňuje zoznam registrovaných ratingových agentúr. K 29. marcu 2017 ich bolo na tomto zozname 43.

Zoznam ukazuje, že S & P, Moodys a Fitch sú skutočne registrované so Spojeným kráľovstvom ako krajín sídla. Pritom ale Fitch a S & P majú registráciu aj pre sídla v iných členských štátoch EÚ (napríklad vo Francúzsku, Taliansku, Nemecku).

To iste tiež ovplyvní ich rozhodovanie o prípadnom presune sídla z Londýna. Pokiaľ ide o členské štáty zo strednej a východnej Európanmi, na zozname figurujú tri ratingové agentúry z Poľska, jedna z Bulharska a jedna zo Slovenska.

Zdroj: Versicherungswirtschaft

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.