Okrem toho by mohla byť dotknutá zodpovednosť prevádzkovateľa akcie, ak sa zistí, že bezpečnostné opatrenia boli nedostatočné. Zrušenie koncertov americkej speváčky Ariany Grande bolo vraj pokryté poistením.
Manchesterská teroristická udalosť je považovaná za najzávažnejšiu v Spojenom kráľovstve za posledných desať rokov. Atentátnik sa odpálil pred koncertnou halou v Manchestri „podomácky" vyrobenou výbušninou. Výsledok je tragický – 22 mŕtvych a 59 zranených. K útoku sa na sociálnych sieťach prihlásil Islamský štát.
Po teroristických útokoch v Paríži, Nice Bruseli a naposledy v Manchestri, sa vraj zvyšuje dopyt po poistení pre prípad terorizmu. Vo Francúzsku dokonca existuje aj fond pre odškodnenie obetí terorizmu. Nároky na odškodnenie z dôvodu teroristických činov v Paríži a v Saint-Denis v roku 2016 predstavovali voči tomuto fondu podľa odhadu 300 – 350 miliónov eur. Mnohé festivalové a iné kultúrne podujatia boli zrušené. Veľmi citeľne bol zasiahnutý francúzsky turistický priemysel.
V Spojenom kráľovstve existuje pre odškodnenie obetí terorizmu príslušný orgán CICA (Criminal Injuries Compensation Authority). Sídli v škótskom meste Glasgow a celkovo má 300 zamestnancov. Odškodnenie sa stanovuje aako pri úrazovom poistení so stupnicou výplat až do výšky 250 000 libier.
Berie sa do úvahy aj strata príjmov a počíta sa s nákladmi na pohreb vo výške 2500 liber. V každom prípade platí maximálna limit plnenia vo výške 500 000 libier na jednu obeť. Žiadosti o odškodnenie musia byť predložené najneskôr do dvoch rokov od udalosti.
Na ujmy spôsobené osobám sa špecializuje v Spojenom kráľovstve rad advokátov, ktorí ponúkajú zastupovanie obetí pred CICA, a to aj na základe tzv. úspechových honorárov, kedy je klient motivaný podielom na úspechu vo veci.
Pokiaľ ide o zodpovednosť podnikateľov, mohol by byť v tejto súvislosti dotknutý zodpovednostný poisťovateľ prevádzkovateľa arény v Manchestri, ktorá má maximálnu kapacitu 21 000 osôb, prípadne usporiadateľ koncertu.
Na základe štúdie sa KPMG však vyplýva, že na trhu existujúce poistenie proti terorizmu zahŕňa iba útokom priamo spôsobené vecné škody. V rovnakom zdroji sa uvádza, že globálne (celosvetové) náklady vyvolané terorizmom predstavovali v roku 2015 cca 32 mld. dolárov, pričom nepriame náklady spôsobené prerušením prevádzky boli podľa odhadu oveľa vyššie.
Komentáre
Pridať komentár