Rokovania o NAFTA: Mexiko bráni automotive. Hrozí rizikovému sektoru kríza?


			Rokovania o NAFTA: Mexiko bráni automotive. Hrozí rizikovému sektoru kríza?

Kým Spojené štáty tvrdo kritizujú dohodu o NAFTA s Mexikom a Kanadou a požadujú jej zmenu, pre vysokorizikový mexický automobilový priemysel by to mohlo spôsobiť krízu.

„Automotive hrá v ekonomike Mexika významnú úlohu. Reprezentatívnosť sektora sa zvýšila z dakedajších 1,5 % HDP krajiny v roku 1993 (išlo o 8,5 % výrobnej produkcie) na 3 % HDP (a 18 % výrobnej produkcie), v dôsledku čoho je 7. najväčším výrobcom vozidiel vo svete. Aktuálne má krajina 28 výrobných závodov, ktoré priamo alebo nepriamo vytvárajú 1,7 milióna pracovných miest,“ podotýka vo svojej najnovšej analýze spoločnosť Coface.

A hoci negatívna rétorika prezidenta USA Donalda Trumpa počas kampane sektoru výraznejšie neublížila, riziká narástli práve po tlaku USA na rokovania o zmenách dohody o NAFTA. Situácii neprospieva ani predvolebná agenda v Mexiku.

Najkontroverznejšia téma NAFTA: Automobilový sektor

Americký prezident už počnúc kampaňou v roku 2016 neustále kritizuje súčasnú dohodu o NAFTA a tvrdí, že je katastrofou pre obchod Spojených štátov s Mexikom, obeťou ktorej sú aj pracovné miesta. Na muške má najmä mexický automobilový priemysel.

Ako pritom ukazuje najnovšia analýza spoločnosti Coface, sektor je pre ekonomiku na jednej strane veľmi významný, no na druhej už dnes dosahuje vysokú úroveň rizika z hľadiska schopnosti firiem sektora splácať si v obchodnom styku svoje záväzky1.

Tŕňom v oku je, že podľa terajšieho znenia dohody má až 62,5 % komponentov hotových vozidiel pochádzať z partnerských krajín, ak chcú získať bezcolný dovoz. V rámci opätovných rokovaní však USA požadujú zvýšenie tohto pomeru na 85 %, pričom 50 % podiel by mal byť garantovaný práve pre amerických výrobcov. Návrh z dielne USA kategoricky odmieta Mexiko, ale aj Kanada.

„Zmena by nepriaznivo zasiahla vývoz Mexika, keďže až 60 % automobilov vyrábaných v Mexiku sa vyváža práve do Spojených štátov,“ vysvetľuje Coface. Nadnárodná spoločnosť je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.

Napriek americkej rétorike proti voľnému obchodu a opätovnému odloženiu rokovaní o NAFTA Coface očakáva, že najpravdepodobnejším scenárom, ktorý sa dosiahne, bude obchodná dohoda, ktorá zachráni väčšinu cezhraničných obchodných vzťahov medzi troma krajinami.

„Široký rozsah obchodných vzťahov medzi USA a Mexikom je jedným z faktorov, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť tohto scenára. Ak sa vláda USA rozhodne opustiť dohodu o NAFTA, bude čeliť silnému odporu zo strany priemyselných odvetví a jednotlivých štátov USA,“ konštatuje Coface.

Riziká zvyšuje aj spotrebiteľská nálada a volebná agenda v Mexiku

Spotrebu domácností môže do veľkej miery ovplyvniť aj neistota v súvislosti s prezidentskými voľbami v Mexiku plánovanými na 1. júla 2018, ktoré sa už teraz pravdepodobne prekryjú s ďalšími renegociačnými rokovaniami o NAFTA. Ku koncu roka 2017 pritom inflácia vzrástla na 6,8 %. Referenčná úroková sadzba vzrástla od decembra 2015 o 450 bázických bodov a k februáru 2018 dosiahla 7,5 %. Registrácie vozidiel v Mexiku však vlani medziročne klesli o 4,6 %.

Vládne zmeny by do istej miery mohli ovplyvniť ekonomický postoj krajiny v prospech podnikania, čo by viedlo k výraznému posunu pozície Mexika v rokovaniach o NAFTA. Nespokojnosť medzi obyvateľmi krajiny s rastúcou kriminalitou (rok 2017 bol rokom s najväčším počtom násilností za ostatné dve desaťročia) a bujnejúca korupcia pritom zrejme posilnila šance populistickej kandidátky na víťazstvo v prezidentských voľbách.

Kroky na posilnenie podnikania

V súčasnosti má Mexiko sieť desiatich zahraničných obchodných dohôd so 45 krajinami. Zjavne je však v jeho záujme hľadať ďalšie dohody, ako aj aktualizovať existujúce (napríklad obchodnú dohodu s Európskou úniou).

V prípade najhoršieho scenára pre Mexiko v rokovaniach o NAFTA by sa krajina mala sústrediť na posilnenie vlastného podnikateľského prostredia, pretože nedávne zvýšenie násilia a slabý právny štát bránia investíciám. Podľa hodnotenia indexu právneho štátu World Justice Project (WJP) za roky 2017-2018 patrí Mexiku až 92. priečka spomedzi 113 hodnotených krajín.

Zdroj: Coface

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS