Pokiaľ ide o kombinovanú kvótu, tak vo vyššie uvedených hodnotách je už započítaný pozitívny výsledok likvidácie, ktorý predstavoval 7,9 % v roku 2015 a 5,1 % v roku 2016.
Kombinovaná prevádzková kvóta presahuje pritom výrazne 100 % (103 %). Podstatný vplyv na tento výsledok mala zmena štátom nariadeného diskontovania rezerv v odpovednostnom poistení a poistení osôb, ktorá Llloyd's celkovo stála 450-500 mil. GBP. Kombinovaná prevádzková kvóta je pomer celkových nákladov na poistné plnenia, provízií a iných nákladov (zvyčajne) k zaslúženému poistnému.
Bilančný výsledok bol ďalej ovplyvnený naozaj vysokými nákladmi na veľké škody vo výške 2,1 mld. GBP (najmä hurikán Matthew a lesné požiare v kanadskom Fort McMurray).
Na základe uvedeného vývoja označila výkonná riaditeľka Lloyd's Inga Beale upisovacie marže v súčasnom obchode ako neuspokojivé. Starosti jej robí aj fakt, že tradičný významný odstup medzi výsledkami Lloyd's a jeho hlavnými konkurentmi sa znižuje. Beale dokonca pochybuje, či ešte vôbec existuje trhový cyklus.
Podľa nej sa na poistnom trhu mnohé zmenilo, a to napríklad s ohľadom na nutnosť vynakladať vysoké náklady na riadenie rizík a modelovanie. Narástla taktiež kapacita alternatívneho rizikového kapitálu. Nanajvýš možno vraj hovoriť o minicykloch v rámci jednotlivých oblastí obchodu. Predpokladaná séria veľkých škôd by však mala fázu nedostatočných marží ukončiť.
V rámci prezentácie výsledkov roku 2016 Lloyd's potvrdil informácie médií, že jeho hlavným sídlom pre operácie na poistnom trhu EÚ má byť v Bruseli. Lloyd's považuje za dôležité naďalej klientom ponúkať účinné riešenia a zabezpečiť, aby obchod mohol bez prerušenia pokračovať aj potom, čo Veľká Británia opustí EÚ.
Rozhodnutie usídliť sa v Bruseli vraj ovplyvnili rôzne faktory. Okrem dobrého dopravného spojenia medzi Londýnom a Bruselom bolo tiež dôležité, že v Bruseli sídlia kľúčové inštitúcie EÚ, ktoré pripravujú európsku legislatívu.
Komentáre
Pridať komentár