Pozrite si, ako reagujú analytici na víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách. Viac prezrádza Christopher Dembik, vedúci makro analýz Saxo Bank, Adam Trňan, analytik z Capital Markets a Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers.
1. Vplyv na finančný i poistný trh
Uplynulý týždeň bol zvolený za amerického prezidenta Donald Trump. Prvé turbulencie už upadli, z dlhodobejšieho hľadiska - aký to môže mať vplyv na finančný či poistný trh?
Christopher Dembik, Saxo Bank:
V súčasnosti je príliš skoro hodnotiť vplyv Donalda Trumpa na finančné trhy. Historicky, výkon akciového indexu S&P500 je oveľa vyšší, keď na prezidentskej stoličke sedí kandidát z Demokratickej strany, ako republikán. Avšak D.Trump nepatrí medzi bežných republikánov. Jeho hospodárska politika sa zdá byt ovplyvnená protekcionizmom a zároveň aj Keynesiánstvom.
Bezprostrednou otázkou bude, či sa bude snažiť (alebo bude schopný) uskutočnosť sľuby zo svojho hospodárskeho programu, ktorý nie je úplne zrejmý, vzhľadom k tomu, že už ustúpil od svojho záväzku týkajúceho sa Obamacare. Ak by sa Donald Trump držal svojho ambiciózneho plánu ktorý je zameraný na investície v infraštruktúre, môžeme si byť istý, že to bude mať pozitívny vplyv na americkú ekonomiku a tým pádom aj na akciový trh.
Na druhej strane ak sa rozhodne pre podporu protekcionistických opatrení proti Číne, ktorá financuje obrovský americký deficit tým, že nakupuje impozantné množstvo štátnych dlhopisov, mohol by tento krok vyvolať hospodársku vojnu, ktorá prinesie späť nižší rast HDP a vyššiu nezamestnanosť v USA.
Adam Trňan, Capital Markets:
Vplyv môže byť pre zákazníkov pozitívny, keďže po prvotnom oslabení dolára a zníženia očakávania dvíhania sadzieb sa trh upokojil a naopak očakávania ďalších zvyšovaní rastú aj s dolárom. Je to hlavne kvôli ohláseným fiškálnym stimulom od Donalda Trumpa, ktoré by mali zvýšiť rast a infláciu pri už tak tesnom trhu práce čo sa prejaví rýchlejším rastom úrokových sadzieb. To by malo byť pre poistný trh v USA pozitívne (vyššie zhodnotenie) a taktiež akcie by dlho očakávanú normalizáciu monetárnej politiky nemuseli zobrať zle.
Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers:
Na finančných trhoch sa bijú dve veci. Po prvé sú to očakávané pozitívne dopady na zisky firiem skrz novú legislatívu - nižšie korporátne dane, laxnejšie enviromentálne štandardy, nižšia regulácia a vyššie výdavky na infraštruktúru. Po druhé sú to očakávané straty z obmedzenia zahraničného obchodu - vyššie clá prinesú vyššie ceny importov a zároveň krajiny, voči ktorým by Trump zaviedol protekcionistické opatrenia, by takisto mohli reagovať zvýšením ciel, čo by negatívne zasiahlo amerických exportérov.
Zatiaľ vyhráva prvý faktor, čo dokumentuje aj rast cien amerických akcií na nové maximá. Najväčším víťazom volieb na trhoch sú zatiaľ kovy - meď od volieb vzrástla o viac ako 15 v očakávaní masívnych investícií do infraštruktúry. Čo sa týka dlhopisov, tak tam ceny klesajú a výnosy rastú. Tu sú z nášho pohľadu dôvody trochu iné, je to o inflačných očakávaniach. Tie posúvajú nahor očakávania vyšších deficitov pod Trumpom a očakávania nárastu cien importov v dôsledku ciel.
2. Rokovania o voľnom obchode
Do akej miery môže byť Slovensko ovplyvnené aktivitami nového prezidenta a na čo sa môžeme predbežne pripraviť?
Christopher Dembik, Saxo Bank:
Víťazstvo Donalda Trumpa bude mat priamy a zrejmý vplyv na ukončenie rokovania o voľnom obchode medzi USA a EU. Táto dohoda by priniesla vyšší prílev kapitálu z USA na Slovensko, a to najmä v automobilovom priemysle, čo by mohlo kompenzovať možný pokles investícií vo Veľkej Británii vďaka Brexitu.
Adam Trňan, Capital Markets:
Predovšetkým z predvolebnej kampane je jasné, že bude vyvinutý väčší tlak na plnenie záväzkov z NATO, a preto môžeme očakávať postupné zvyšovanie výdavkov na obranu (s cieľom na úrovni 2 % HDP). Preto aj znižovanie deficitu rozpočtu opäť nemusí byť také rýchle ako sa očakáva, taktiež predpokladaný rast HDP ohrozujú viaceré riziká (brexit). V hre je i istý protekcionizmus v podaní Trumpa, ktorý by mal negatívny dopad na globálnu ekonomiku na druhej strane vyvážený ohláseným znižovaním daní v USA (zvýšenie dopytu).
Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers:
Väčšina opatrení je domáceho charakteru, čiže veľké dopady na Slovensko nečakáme. Jedine v prípade, že by sa Trump snažil viesť obchodnú vojnu nielen s Mexikom a Čínou, ale aj s celým svetom, čo však nevidíme príliš reálne. V takom prípade by to negatívne doľahlo na európskych exportérov a týmpádom aj na Slovensko.
Reálnejší scenár je z nášho pohľadu mierne pozitívny dopad. Vyšší deficit v USA by bol z krátkodobého pohľadu stimulom pre americkú ekonomiku, čo by mohlo mať pozitívny preliv aj do Európy a pokiaľ by Trump naplnil svoje sľuby o masívnych investíciách do infraštruktúry, tak by vyšší dopyt po kovoch a kovových produktoch mal potenciál pomôcť nášmu hutníckemu priemyslu. Je však potrebné dodať, že vysoké deficity by mali aj svoju tienistú stránku, a to v podobe väčších nerovnováh v americkej ekonomike, ktoré by v budúcnosti mali potenciál pre ekonomiku spôsobiť problémy.
3. Zabránenie novej recesii
Ktoré problémy vy osobne považujete za najvypuklejšie na finančnom i poistnom trhu (americké zdravotné poistenie, migranti, odchod do penzie, dane...)?
Christopher Dembik, Saxo Bank:
Hlavným problémom Donalda Trumpa bude zabrániť novej recesii, ktorá by sa v USA mohla objaviť v najbližších rokoch. Od poslednej recesie zaznamenala USA 35 štvrťrokov s pozitívnym rastom HDP. V nedávnej histórii je najdlhším obdobím rastu 42 kvartálov za čias prezidentovania R. Regana. Preto je vysoko pravdepodobné, že Trumpovo prezidentovanie bude vážne ovplyvnené klesajúcou ekonomickou aktivitou.
Posledné ekonomické dáta potvrdzujú blížiaci sa koniec amerického obchodného cyklu, čo znamená, že recesia čaká už za rohom. Aby sa tomu predišlo, alebo aspoň obmedzil dopad, D.Trump bude musieť implementovať opatrenia v keynesiánskom štýle, ktoré budú tlačiť deficit USA na nové rekordné úrovne. Nakoľko deficit je masívne financovaný zahraničnými investormi (najmä z ázijských krajín), D.Trump nebude mať inú možnosť, než sa vzdať protekcionistických opatrení voči Číne.
Adam Trňan, Capital Markets:
Momentálne je diskutovaný problém v Európe (predovšetkým východnej a južnej) najmä zlá demografická situácia i starnutie populácie (zvyšovanie výdavkov), ktoré by určite mali negatívny dopad na poistný ale aj finančný trh. V USA tento problém nie je tak výrazný kvôli silnej imigrácii, čo sa však tiež neplatí všade a aj to sa môže s nový prezidentom zmeniť.
Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers:
Z môjho pohľadu majú v USA nedostatky v daňovom systéme. Má veľa sadzieb, množstvo výnimiek a odpočítateľných položiek a týmpádom je neefektívny a vzhľadom na výšku sadzieb vyberajú USA málo daní. Zjednodušenie daňového systému má potenciál výrazne zvýšiť efektivitu výberu daní.
4. Migračná politika a menšia regulácia trhu
Čo by mohlo byť pre nás z amerického finančného či poistného trhu inšpiráciou, prípadne mementom?
Christopher Dembik:
Z môjho pohľadu Európania by sa mali inšpirovať šikovnou imigračnou politikou USA. Masová imigrácia, ktorá prebieha už desaťročia v mnohých európskych krajinách bol určite ten najlepší ťah. Európania by mali lepšie podporovať selektívnu migračnú politiku, ako tomu bolo napríklad v USA a Austrálii, a to prilákaním vysoko kvalifikovaných pracovníkov, ktorým sú ponúknuté výborné pracovné podmienky a konkurenčné platy. Je to jediný spôsob, ako znížiť medzery v oblasti inovácií a zručností, ktoré sa pomaly rozširujú medzi USA a EÚ.
Adam Trňan, Capital Markets:
V Amerike je menšia regulácia finančného ako aj poistného trhu. I keď v posledných rokoch išli skôr cestou regulácie (zďaleka nie až takej ako v Európe), čo sa Donald Trump chystá zvrátiť. V Európe máme napríklad povinné zdravotné poistenie pričom v USA je to na súkromných poisťovniach, a preto sa môže rozhodnúť každý občan. Na druhej strane je zdravotné poistenie pre mnohých zamestnancov neprístupné (často z finančných dôvodov), čím riskujú, že v prípade nečakanej choroby alebo úrazu skončia vo veľkých finančných problémoch.
Komentáre
Pridať komentár