Už ani v aute sa nevyhnete hrozbe kyberútoku. Hackeri uniesli jeep aj s vodičom


			Už ani v aute sa nevyhnete hrozbe kyberútoku. Hackeri uniesli jeep aj s vodičom
3.8.2015 Technológie

Najnovšie automobily sú stále vybavenejšie modernými technológiami, palubnými počítačmi s navigáciou, počínajúc a internetom končiac. S každou ďalšou elektronikou je však automobil zraniteľnejší a v dnešnej dobe už aj proti krádeži cez internet.

Dvaja hackeri sa zmocnili automobilu Jeep Cherokee, z pohodlia svojho gauča, vo svojej pivnici. Hacker Chris Valášek a Charlie Miller, bývalý zamestnanec amerického úradu pre národnú bezpečnosť, sa dostali do palubného počítača redaktora časopisu Wired.

Vodič Andy Greenberg, išiel asi 100 km/h, keď sa hackerská dvojka zmocnila jeho auta. Najskôr spustili klimatizáciu s čo najchladnejším vzduchom, potom zapli autorádio s naladenou hip-hopovou stanicou na maximum. Snaha vodiča všetko vypnúť a prenastaviť bola márna. Následne mu hackeri umyli predné sklo a zobrazili sa mu na obrazovke palubného počítača.

Zrazu ma prestal počúvať plyn. Šliapal som zúrivo na pedál, ale môj Jeep Cherokee spomalil na polovicu, potom sa už len plazil. Za mnou sa radili autá, aby ma predbehli, a trúbili,“ opisuje vodič. Jeho vozidlo potom na povel pirátov zrýchlilo a následne mu odpojili aj brzdy. Kým Andy brzdil čo to dalo, auto postupne skĺzlo do priekopy. Hackeri totiž zatiaľ stále nezistili ako získať prístup k ovládaniu volantu, ak auto nejde na spiatočku.

Dvojica pirátov využila toho, že auto má multimediálny systém Uconnect, ktorý zahŕňa navigáciu a napojenie na mobilnú sieť. Tento systém tiež umožňuje majiteľovi naštartovať či rozsvietiť svetlá na diaľku.

Taliansko-americký koncern FCA, ktorý Fiat, Chrysler a ďalšie značky združuje, začal po hackerskej exhibícii situáciu riešiť. Zvoláva teda v Amerike do servisov 1,4 milióna áut k úprave softvéru systému Uconnect tak, aby sa nedal napadnúť, ako to urobili Valášek s Millerom.

Koncern tiež oznámil, že zriadil špeciálny System Quality Engineering Team. Táto skupina expertov sa bude zaoberať práve analýzou softvéru vozidiel.

 

Zdroj: wired.com, oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články