Schválením projektu unitárneho systému vláda ignoruje pacienta


			Schválením projektu unitárneho systému vláda ignoruje pacienta
31.10.2012 Tlačové správy

Projekt zavedenia unitárneho systému aj po schválení vládou stále vykazuje nedostatky, ktoré mu vyčítali v pripomienkovom konaní dokonca i ostatné ministerstvá. Rušenie systému viacerých zdravotných poisťovní pôjde aj naďalej s tým, že väčšina zo 61 pripomienok, z toho viac ako polovica zásadných, zaslaných pripomienkujúcou verejnosťou, nebola zohľadnená.

Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) aj napriek dnešnému schváleniu Projektu zavedenia unitárneho systému vo verejnom zdravotnom poistení vládou SR, žiada prehodnotenie pokračovania v tomto projekte. "Vláda schválila zámer, ktorý je namierený proti pacientovi, navyše je v rozpore s pravidlami právneho štátu," upozorňuje prezidentka ZZP, Katarína Kafková. Ministerstvo spravodlivosti SR vyčítalo projektu, že v právnom štáte nie je možné vynútiť si sprístupnenie podkladov pre vykonanie ekonomického ohodnotenia podniku, tzv. due diligence, s ktorým v súvislosti s vyvlastnením poisťovní vláda v projekte počíta.

Vláda dnešným rozhodnutím vyslala jasný signál o nerešpektovaní názoru približne 1,8 milióna občanov tejto krajiny. Keďže k odbornej diskusii medzi vládou a odborníkmi zo sektora neprišlo, kabinet by mal prihliadať aspoň na názor vyjadrený 1,8 miliónmi obyvateľov, poistených v súkromných zdravotných poisťovniach. Podľa K. Kafkovej prístup vlády k odbornej diskusii potvrdil svojimi vyjadreniami 26. októbra pre Slovenský rozhlas aj premiér Róbert Fico. Ten uviedol: "My sme prijali rozhodnutie zriadiť jednu zdravotnú poisťovňu a už len na tom robíme. Toto rozhodnutie predsa nemôže teraz zmeniť nejaká diskusia".

Podľa K. Kafkovej aj očakávané zverejnenie výsledkov prepoisťovacej jesennej kampane opätovne potvrdí, že poistenec chce mať možnosť voľby. "Avizovaných približne 180 tisíc poistencov, ktorí k 1. januáru zmenia poisťovňu je vzhľadom na rozsah politickej negatívnej kampane namierenej proti súkromným zdravotným poisťovniam jasným signálom vláde, čo preferuje poistenec. Navyše ak časť z toho pravdepodobne budú aj odídenci zo štátnej poisťovne," upozorňuje K. Kafková. Ako dodáva, ZZP verilo, že aj vzhľadom na v médiách prezentované výsledky medzinárodných indexov (EHCI), ktoré hovoria v prospech plurality, ako aj signál vyslaný poistencami počas jesennej prepoisťovacej kampane, kabinet prehodnotí svoj zámer.

Poistenec si podľa K. Kafkovej, na rozdiel od vlády, uvedomuje prínos pluralitného systému v zdravotnom poistení. Príkladom tlaku konkurencie bola reakcia štátnej poisťovne v septembri, ktorá prisľúbila do konca roka eliminovať čakacie zoznamy svojich poistencov na plánované zákroky. Štátna poisťovňa tak urobila až potom, čo médiá zverejnili čakacie lehoty všetkých poisťovní, z ktorých vyšla najhoršie. "Nie je zámerom vlády práve odstránenie benchmarkov? Ak bude efektivitu poisťovne aj vynakladania zdrojov kontrolovať opäť len niektorá štátna inštitúcia, kde má pacient garancie, že sa tak bude diať bez korupcie a s dôrazom na efektivitu?", pýta sa K. Kafková.

Podľa ZZP je viac ako jasné, že celý projekt je len snahou odkloniť pozornosť od skutočných problémov zdravotníctva. "Početná obec odborníkov sa zhoduje s našim názorom, že predložený projekt nerieši boľavé časti systému a neponúka žiadny prínos pre poistenca," hovorí K. Kafková. Potvrdzujú to aj vyjadrenia ministerky Zuzany Zvolenskej, ktoré predniesla v utorok, 16. novembra, v Národnej rade SR. "Zmenu robím preto, že si myslíme, že zlepšenie zdravotného stavu obyvateľstva nevieme zabezpečiť lepšie ako urobením takejto zásadnej zmeny, zmeny formy financovania a poskytovania zdravotnej starostlivosti," uviedla v priamom prenose na webovej stránke NR SR ministerka Z. Zvolenská.

ZZP vyzýva vládu opäť si sadnúť z odborníkmi z oblasti zdravotníctva, a to ako s lekármi, tak aj s ďalšími poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a samozrejme poisťovňami a otvoriť odbornú diskusiu o prínosoch presadzovaného vytvorenia jednej štátnej zdravotnej poisťovne vyvlastnením súkromných zdravotných poisťovní. V opačnom prípade hrozí, že pacient a v konečnom dôsledku aj štát, teda opäť daňový poplatník, bude ťahať za kratší koniec.

Združenie zdravotných poisťovní

Zdroj: Združenie zdravotných poisťovní

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS