Proti škodám sa chránime. Poistenie majetku rastie


			Proti škodám sa chránime. Poistenie majetku rastie
11.6.2013 Tlačové správy

Slováci sa k zabezpečeniu svojho majetku stavajú čoraz zodpovednejšie a chránia si ho pre prípad živelnej pohromy či povodní aj uzatváraním poistiek. Ich objem totiž od roku 2008 neustále rastie, a to vo všetkých krajoch. Vyplýva to zo štatistík spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko.

Oproti roku 2008 stúpol celkový objem poistného na uzatvorených poistných zmluvách viac ako dva a pol násobne. „Ide o veľmi výrazný nárast, ktorý v priebehu piatich rokov zaznamenalo poistenie majetku fyzických osôb. Je z neho zrejmé, že skúsenosti z uplynulých rokov, kedy bolo Slovensko často vystavené extrémom počasia, sa prejavili aj na opatrnosti majiteľov domov alebo iných typov majetku,“ povedal Ivo Wilhalm zo spoločnosti OVB.

Najväčší objem ročného poistného bol v roku 2012 v Bratislavskom kraji. Ide o viac ako dvojnásobok sumy v porovnaní s „najslabším“, Nitrianskym krajom. Vysoké hranice poistného prekročil ešte žilinský región. Naopak len mierne viac ako Nitranci vynaložili na poistnú ochranu majetku ľudia žijúci v košickom VÚC.

„Medzi jednotlivými regiónmi existujú značné rozdiely. Dôležitejší je však rastúci trend. Aj v najslabších krajoch totiž za posledných päť rokov došlo k výrazným nárastom,“ konštatuje Ivo Wilhalm.

Poistenie majetku zahŕňa okrem krytia škôd spôsobených zlodejmi, vandalmi či poruchami aj krytie škôd v dôsledku živelných udalostí (krupobitie, víchrica, požiar a pod.), ako aj záplav a povodní. Tie sa na Slovensku vyskytujú čoraz častejšie vplyvom extrémnych výkyvov počasia, pričom sa nevyhýbajú ani doteraz nepostihnutým lokalitám. Navyše, na výrazne rizikových miestach už môže byť poistenie problém. Poisťovne totiž krytie majetku v záplavových oblastiach odmietajú, prípadne požadujú oveľa vyššiu sumu než je tá priemerná.

Ak už dôjde k poistnej udalosti a majiteľ si chce uplatniť poistné plnenie, nemal by zabúdať na niekoľko základných pravidiel. V prvom rade musí škodu, ktorá mu vznikla, zdokumentovať. Najlepšie ak tak urobí priamo zamestnanec poisťovne či poverený pracovník. „V prípade záplav však ľudia často odstraňujú škody okamžite po opadnutí vody, takže odporúčam, aby si poškodený majetok nafotili ešte skôr, ako s ním začnú čokoľvek robiť. V opačnom prípade sa vystavujú riziku, že im poisťovňa ich nároky neuzná,“ tvrdí Ivo Wilhalm.

Zo skúseností OVB vyplýva, že poisťovne sa v situáciách, ako sú súčasné záplavy na južnom Slovensku, snažia vychádzať klientom v ústrety a peniaze poskytovať čo najskôr. „Ak vám však niekto ponúkne uzatvorenie poistnej zmluvy v situácii, kedy už škoda nastala s tým, že to dokáže vybaviť, tak mu neverte. Je vylúčené, aby poisťovňa preplatila takéto škody,“ varuje Ivo Wilhalm. 

OVB Allfinanz Slovensko

Zdroj: OVB Allfinanz Slovensko

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS