Oplatí sa dobrovoľne prispievať do druhého piliera?


			Oplatí sa dobrovoľne prispievať do druhého piliera?
25.2.2013 Tlačové správy

Dôchodkový systém prešiel jednou z najväčších zmien za posledných desať rokov. Otázka, či si sporiť iba v prvom pilieri, alebo sa spoľahnúť aj na ten druhý, vyvoláva stále veľa protichodných názorov.

 

 

Často zaznievajú argumenty, že štát sa už čoskoro nebude vedieť „postarať“ o dôchodcov a tak istota v druhom pilieri pomôže ľuďom zvýšiť svoj štandard. Odborníci však upozorňujú, že to tak byť nemusí.

„Často sa stretávame s klientmi, ktorí si myslia, že vďaka sporeniu v druhom pilieri si na dôchodku prilepšia závratnou sumou. Pravdou však je, že to až taká podstatná čiastka nebude,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Capital & Financial Protection Pavol Struhár. Druhý pilier samozrejme prináša výhody oproti prvému pilieru. V prvom rade ide o vlastníctvo. Hoci ako sa za posledné roky ukázalo, po zásahu štátu časť finančných prostriedkov presúva zo súkromných rúk pod svoje krídla. Percento odvodov sa totiž znížilo z 9 % na 4 %. „Obávam sa, či druhý pilier tak vôbec naplní svoje poslanie,“ hovorí Pavol Struhár.

Od 1. januára 2013 dal však štát možnosť zvýšiť svoje odvody o ľubovoľnú čiastku. Výšku dobrovoľného príspevku si môže zvoliť každý sporiteľ sám. Daňový základ si ale možno znížiť o dobrovoľné príspevky iba do výšky 2 % zo základu dane.

„Je dôležité upozorniť na skutočnosť, že počas 9 ročnej éry existencie druhého piliera ide už o jeho tretie otvorenie. Faktom je, že Sociálnej poisťovni chýbajú na výplatu dôchodkov súčasným dôchodcom stovky miliónov eur a tak je odkázaná na dotácie štátneho rozpočtu. Pri otvorení druhého pilieru ide o výstup klientov z druhého piliera a ich presun do Sociálnej poisťovne, teda do priebežného systému, t.j. stratového prvého piliera. Pri množstve diskusií na túto tému však akoby zanikalo to najdôležitejšie.

Fakt, že aktuálne zmeny výrazne oslabili druhý pilier je druhoradý. Najdôležitejšie je, že pokiaľ si klienti chcú zabezpečiť dôstojný život v budúcnosti, nemôžu sa spoliehať na štát ani na druhý pilier, ale na seba. Na dôchodok, nech to znie akokoľvek neuveriteľne,

by sme mali začať myslieť čo najskôr. Najlepší pilier je totiž ten, v ktorom si klient šetrí sám,“ myslí si Pavol Struhár. Za vhodnú formu považuje životné poistenie, najmä investičné. „Tieto financie nikdy nebudú nástrojom v rukách politikov. Sú skrátka súkromným vlastníctvom, ktoré navyše môžete darovať a samozrejme sa dedí. Veľkou výhodou je pravidelné sporenie počas nejakého obdobia a v podstate i obmedzený prístup k financiám. Pretože ak by bolo možné sa k nim dostať kedykoľvek, tak by bolo príliš jednoduché kúpiť si za ne auto, či dovolenku,“ dodáva generálny riaditeľ Capital & Financial Protection.

 

Capital & Financial Protection

 

Zdroj: Capital & Financial Protection

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS