Most v Kurimanoch je prejavom krízy v stavebníctve


			Most v Kurimanoch je prejavom krízy v stavebníctve
9.11.2012 Tlačové správy

Po ďalšej havárii stavby na Slovensku v krátkom čase zodpovední úradníci priznávajú, že zákon o verejnom obstarávaní pre stavbné diela je nevyhovujúci a treba ho zmeniť. Kolaps mosta s tragickými úmrtiami stavebných robotníkov je však len vrcholom ľadovca kritického stavu v slovenskom stavebníctve.

Vzhľadom na neustále sa zhoršujúcu situáciu v Slovenskom stavebníctve a zásadným nedostatkom v kvalite stavieb, legislatíve a vedomostnej úrovne vydáva Slovenská Asociácia stavebných dozorov a odborne spôsobilých osôb uskutočňujúcich stavby SASDARS  ako odborná a vzdelávacia inštitúcia nasledujúce vyhlásenie.

SASDARS je pohoršená nad nedávnymi výrokmi osôb neznalými vysoko špecifickej a odbornej činnosti profesií v stavebníctve. Zodpovední v tomto sektore svojimi neodbornými vyjadreniami zahmlievajú a zmäkčujú skutočný stav a príčiny krízy Slovenského stavebníctva. Takýto prístup, nepomôže súčasný kritický stav zlepšiť. Po ďalšej havárii stavby a teraz už aj s tragickými úmrtiami stavebných robotníkov "zrazu" zodpovední úradníci priznávajú, že zákon o verejnom obstarávaní pre stavebné diela je zlý, nevyhovuje a treba ho zmeniť. Doterajšie avíza verejnosti, starostov obcí a iných miestnych organizácií kompetentní nerešpektovali a čakali, kým sa stane nešťastie.


Súčasný zákon o verejnom obstarávaní je nedostatočnou platformou. V pripravovanom zákone o verejnom obstarávaní považujeme za nevyhnutné oddeliť obstarávanie stavebného diela, alebo stavebných prác od ostatných tovarov a služieb. Stavba nie je tovar ani výrobok na regáli v obchode. „Rozhodne by sa malo skoncovať s kritériom najnižšej ceny,“ upozorňuje Ivan Pauer, prezident SASDARS, v stavebníctve žiadna cena nebola a nebude dodržaná, pretože vždy boli a budú dodatky pre naozaj nepredvídateľné okolnosti, ktoré musí dôkladne posúdiť stavebný dozor. Musíme si konečne uvedomiť, že neustálym vyžadovaním najnižšej ceny za stavebné dielo si vedome znižujeme kvalitu hotových stavieb i odbornosť, rozvoj a existenciu Slovenských stavebných firiem.“

V tomto období sa má pripravovať aj nový stavebný zákon, ktorý je nesmierne dôležitý pre stavebnú činnosť a ekonomiku Slovenska a ktorého príprava sa už 8 rokov odsúva, najnovšie na rok 2013. Súčasný stavebný zákon je za posledných 20 rokov svojimi nekonečnými novelizáciami tak zdeformovaný, že viac vyhovuje obchodníkom so stavebnými činnosťami a tým čo ho porušujú, ako tým čo chcú skutočný a vymožiteľný stavebný poriadok chrániaci verejný záujem – bezpečnú výstavbu a bezpečné zdravé užívanie stavebných diel za primeranú cenu.

V stavebníctve sa narába s veľkými finančnými prostriedkami, pre ktoré sa neustále menia a upravujú zákony. O bezpečnosť stavieb od projektového návrhu novostavby, cez výstavbu, užívanie a údržbu, alebo obnovu, sa už legislatívne a vecne obvykle nikto nestará. Ide o životy stavbárov počas  výstavby a životy nás, užívateľov stavebných diel. Je preto zarážajúce, že jednou zo  zmien v stavebnom zákone v minulosti bola degradácia stavebného dozoru na osobu funkčne nižšiu, ako stavbyvedúci, na osobu vykonávajúcu a riadiacu jednoduchú stavbu svojpomocou (§ 44 odst.2 zák. s obsahom činnosti podľa § 46b Z.z. 50/1976 v aktuálnom znení), čím sa v zákone zrušila kontrolná činnosť stáleho stavebného dozoru počas vykonávania stavebných činností iným zhotoviteľom. Stavebný zákon už roky nevyžaduje realizačný projekt, postačuje len projekt pre stavebné povolenie a realizačný projekt necháva na vôli zhotoviteľa, prípadne obstarávateľa a jeho stavebného dozoru. „Úlohou stavebného dozoru, ako ochrancu verejného záujmu a záujmu obstarávateľa je dohliadať na bezpečné a kvalitné zhotovenie stavebného diela. Žiaľ, v súčasnej dobe často krát podceňuje aj samotný obstarávateľ dôležitosť, funkciu, potrebu a úlohu vykonávania nezávislej kontroly stavebným dozorom. Stavebný dozor musí byť na vysokej odbornej profesionálnej úrovni znalý technologických postupov, noriem, materiálov a ich vhodnosť použitia, bezpečnostných predpisov, zákonov týkajúcich sa stavebníctva, ktoré musí neustále pre udržanie svojej profesionality študovať,“ vysvetľuje Ivan Pauer. 

 
Stavby musia vykonávať vzdelaní stavbári a odborníci

Považujeme za potrebné poukázať aj na fakt, že začiatkom 90-tych rokov bolo zrušené povinné aktualizačné vzdelávanie všetkých stavebných odborníkov v rámci celého stavebníctva. Je tiež dosť sporné, ak na vydanie celoživotne platného dokumentu o odbornej spôsobilosti na výkon stavbyvedúci a stavebný dozor postačuje 1 a pol - dňový seminár a nejaké technické vzdelanie, ako je uvedené v podmienkach na vydanie osvedčenia. Stáva sa, že stavbyvedúci pre pozemné stavby je elektrikár, alebo strojár, inžinierske stavby má chemik, hlavne, že má technické vzdelanie. „Pýtame sa, prečo sa na stredných školách a univerzitách stavebného smeru študujú odborné kategórie stavebníctva, keď na tak dôležité činnosti ako je stavebný dozor a stavbyvedúci postačuje akékoľvek technické vzdelanie ?!“ zdôrazňuje Ivan Pauer zo SASDARS, „Po absolvovaní seminára v poslednom čase sú vydávané osvedčenia bez uvedenia kategórie činnosti, akými sú inžinierske stavby, TZB, pozemné stavby a podobne. Prakticky sa celé roky nevykonáva žiadne aktualizačné celoživotné vzdelávanie s preverením vedomostí držiteľa osvedčenia, a nik nevykonáva ich kontrolu.“ Advokáti, exekútori a iné odbornosti sa musia pravidelne zúčastňovať na aktualizačnom vzdelávaní a potom podrobiť preskúšaniu, pričom tu nejde o život. V stavebníctve ide o životy stavbárov a užívateľov stavieb, bez akéhokoľvek systematického komplexného aktualizovania vedomostí a ich overovania. V zmysle aktuálne platnom znení zákona 138/1992 Zb. nie je možne komorou vydané osvedčenie odobrať v prípade závažného pochybenia odborne spôsobilej osoby.  

Ak skutočne chceme chrániť verejný záujem vykonávať bezpečné stavby, považujeme za nevyhnutné dať v zákone právnu oporu inštitútu „stavebný dozor“ s jeho zodpovednosťou, kompetenciami, právami a povinnosťami. V tomto smere je tiež nevyhnutné začať znovu vzdelávať stavebné profesie a odborníkov formou uceleného systémového celoživotného aktualizačného vzdelávania,“ dodáva Ivan Pauer..

SASDARS

Zdroj: SASDARS

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS