Sú tým čarovným nástrojom tajomné kryptomeny? Sú skutočne náhradou za akciové investície či zlato? Odpovede pripravil Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select
Cena máloktorého investičného aktíva mení svoju výšku v tak krátkom čase a tak výrazne, ako kryptomeny. Predpokladá sa, že takéto výkyvy budú patriť ku kryptomenám ešte pár rokov, možno desaťročí. „Kryptomena ako taká je totiž ešte mladá a svet si na ňu potrebuje zvyknúť,“ vysvetľuje Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.
Dôvodom veľkých výkyvov sú zmeny nálad majiteľov a budúcich majiteľov. Na trhu kryptomien je v porovnaní s tradičným kapitálovým trhom iba zlomok účastníkov. To z neho robí nevyspytateľný trh. „Na väčší pohyb ceny stačí, ak svoj záujem o kúpu či predaj prejaví relatívne málo ľudí. A tí môžu byť ľahko ovplyvniteľní rôznymi statusmi na sociálnych sieťach,“ upozorňuje analytik.
Mediálne známych je len pár kryptomien. No na svete je k začiatku tohto roka viac než 8000 rôznych mien. Prečo nepoznáte aspoň desať, ako je to napríklad pri svetových menách? Ich anonymita vyplýva z nízkeho záujmu o ne a teda nízkej trhovej kapitalizácie. Väčšina je platná iba v úzkom okruhu fanúšikov.
Kryptomeny vs. iné investičné nástroje
Čo vám garantuje kryptomena? Nič. Čím je krytá kryptomena? Záujmom a ochotou kupujúcich zaplatiť predávajúcim. Kryptomena bude existovať dovtedy, kým jej budú ľudia veriť. A prečo sa nedajú prirovnávať k zlatu, cenným papierom či svetovým menám?
Zlato je komodita. Ťaží sa, je ho obmedzené množstvo, vlastníctvo neprináša úrok a jediný spôsob, ako zarobiť na jeho držbe je nárast ceny. Zlato má však praktické využitie. Nájdete ho v mnohých odvetviach: šperkárstve, zubárstve, kozmickom či technologickom priemysle. Recyklovaním nestráca na kvalite a je trvácne – nezmizne. Vďaka svojim fyzickým vlastnostiam má nezastupiteľné miesto v bežnom živote človeka.
Cena cenných papierov závisí od dopytu a ponuky. No cenné papiere, či už akcie, dlhopisy alebo zmenky, predstavujú vymáhateľný nárok. Môže ísť o podiel na zisku, podiel na likvidačnom zostatku, návratnosť vkladu a odmeny za jeho poskytnutie. Bežná firma má majetok, ktorého hodnota ovplyvňuje cenu jej cenných papierov.
Mena tej-ktorej krajiny je niečo, čomu jej obyvatelia dôverujú. Používajú ju na platenie za tovary a služby. Kryptomenu treba na potrebu úhrady najprv vymeniť za domácu menu. Aj keď sa počet prevádzok akceptujúcich vybrané kryptomeny zvyšuje, stále to nie sú veľké reťazce a prevádzky, kde človek denne nakupuje.
Čaká kryptomeny regulácia?
Kryptomeny nie sú v obľube štátov, lebo ju nemajú pod kontrolou. „Môžeme teda predpokladať, že sa budú snažiť jej používanie obmedziť alebo regulovať,“ hovorí Pavel Škriniar. Ťažba kryptomien je energeticky náročná a je otázne, či porovnanie s inými odvetviami je namieste. To je tiež voda na mlyn pre obmedzenia a reguláciu. Odvetvia však niečo produkujú – hmotné či nehmotné statky. Kryptomena je iba číslo, ktoré nesúvisí s hodnotou tovaru a služieb.
„Kryptomeny nie sú, naproti tvrdeniam, nezávislé. Ich cena kopíruje vývoj na kapitálových trhoch. Kopírovaním vývoja nemajú možnosť ostať mimo a pôsobiť ako ochranca hodnoty,“ objasňuje Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.
„Ak si stále myslíte, že kryptomena nie je zlý nápad a chcete na jej vlastníctve zarobiť, pripravte sa na divokú jazdu. Ak už nepočúvnete radu, že by ste mali do nej investovať peniaze, ktoré nepotrebujete (nie v nejakom horizonte, ale vôbec), a ani radu, že najviac 5 % investičného majetku (aby úplná strata výrazne neovplyvnila váš životný štandard), tak pri počítaní ziskov nezabudnite na štát. Ten sa zaujíma výlučne o ziskové operácie a očakáva, že sa s ním podelíte nielen o zisk, ale zaplatíte aj zdravotné odvody,“ uzatvára analytik.
Komentáre
Pridať komentár