Navyše by privítali rozvoj systému v prospech zohľadňovania výšky odvodov a jeho naviazanie na individuálnu starostlivosť o poistenca. Vyplýva to z prieskumu agentúry TNS, ktorý realizovala od 17. do 21. septembra 2012. Prieskum bol realizovaný na vzorke 1 000 respondentov, ktorá kopírovala pomer poistencov v štátnej a súkromných poisťovniach. „Cieľom prieskumu bolo zistiť postoje poistencov, teda tých, o ktorých vláda v týchto chvíľach rozhoduje, alebbohužiaľ, o ktorých názor sa nezaujíma,“ vysvetľuje Katarína Kafková, prezidentka Združenia zdravotných poisťovní SR. Ako dodáva, to, že by vyvlastnenie súkromných poisťovní vyriešilo problémy v systéme, si myslí len 12 % respondentov.
Z výsledkov prieskumu vyplýva, že až 81 % opýtaných si želá zachovať možnosť voľby zdravotnej poisťovne, z čoho viac ako polovica (57 %) vyjadrilo silný súhlas – určite áno. „Je to dôkaz, že verejnosť vníma výhody pluralitného systému a chce mať možnosť voľby zdravotnej poisťovne,“ dodáva K. Kafková. Poistencov, ktorí využili výhody pluralitného systému a zmenili v minulosti poisťovňu je približne rovnaký (51 %) ako počet tých, ktorí ju nezmenili (49 %). Dôvodom pre zmenu poisťovne boli najmä ponúkané služby, odporúčanie blízkych a poskytované benefity.
Súkromné zdravotné poisťovne chcú vyhovieť očakávaniam poistencov a naďalej zotrvať na slovenskom trhu, aj napriek prezentovanému plánu ich zlučovania. Podľa K. Kafkovej, ani aktuálny materiál ministerstva zdravotníctva, Projekt zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia, nepredložil verejnosti relevantné argumenty pre zrušenie systému viacerých zdravotných poisťovní.
„Naopak, ministerstvo hovorí, že hlavným problémom kvality slovenského zdravotníctva nie je nedostatok peňazí,“ dodáva K. Kafková. Verejnosť považuje za zásadný faktor, ktorý by sa mal prioritne riešiť, kontrolu využívania peňazí (62% respondentov), nie zavedenie systému jednej poisťovne. Ministerstvo sa kľúčovej otázke, efektivite využitia zdrojov v slovenskom zdravotníctve, venuje na dvoch stranách z približne 50-stranového projektu. Otázku, či sa zvýši efektivita vďaka unitárnemu systému, rieši len v rovine úspor nákladov poisťovní. Pritom samo ministerstvo, na základe analýzy Inštitútu pre finančnú politiku tvrdí, že efektivita zdravotníctva klesala aj napriek rastúcemu objemu peňazí v systéme. „Ministerstvo by sa malo zamerať na efektivitu manažmentu pacienta v nemocniciach, na odstraňovanie korupcie zo systému.
Združenie zdravotných poisťovní SR
Komentáre
Pridať komentár