7 najväčších finančných omylov Slovákov v roku 2015


			7 najväčších finančných omylov Slovákov v roku 2015

V roku 2015 sme Slovákom na www.FinančnáHitparáda.sk pomáhali viac ako 4000 krát pri finančných rozhodnutiach a riešení problémov. Vybrali sme 7 príbehov, z ktorých sa poučiť rozhodne vyplatí.

 

1. Za dobrotu na žobrotu

Rodičia chceli pomôcť pri kúpe bytu. Založili banke svoj byt, aby mala ich dcéra s manželom lepší prístup k úveru. Dcéra ochorela na leukémiu a zomrela. Zať sa vrátil k svojej bývalej, byt predal a úver prestal splácať. Rodičia, ak nechceli prísť o vlastný byt, museli začať splácať cudzí dlh.

2. Ide to aj komplikovanejšie

Banka požaduje oficiálny príjem. Preto sa žiadateľ rozhodol pomôcť a navýšil svoju žiadosť aj o úver pre svojho kamaráta. Do zábezpeky šiel okrem vlastného bytu aj byt kamarátovho svokra. Splátka tak bola navýšená o kamarátov podiel. Z kamaráta sa však vykľul „kuprezák“ a po krátkom čase odmietal platiť sľúbenú sumu.

3. Spoločný dlh = zdroj budúcich problémov

Dlžník s priateľkou plánovali spoločnú cestu životom. Vzali úver, následne sa aj vzali. Do pol roka boli rozvedení. Úver si však nepodelili.
Partneri si vzali spoločne úver, založený bol bytom rodičov partnera. Po rozchode odmietal splácať svoju časť dlhu. Bývalá priateľka, aj keď bývala v kúpenom a nezaťaženom byte, po čase skontaktovala jeho rodičov a snažila sa vyriešiť situáciu v ich prospech.

4. Krátkodobé riešenie = dlhodobé problémy

Živnostník v snahe získať výhodnejšie podmienky pri žiadosti o úver v daňovom priznaní zvýšil svoje príjmy a smerom nadol upravil výdavky. Úver bez problémov získal. Vyššie odvodové a daňové zaťaženie vyvolané vyšším základom dane ho v čase podania žiadosti o úver ešte netrápilo.

5. Tichá domácnosť

Klient si bez vedomia manželky vzal niekoľko úverov. Manželka na to prišla až pri žiadosti o úver na bývanie. Tá jej bola bankou vzhľadom na podlžnosti manžela automaticky zamietnutá.

6. Banka s pamäťou slona

Klient čerpal pôžičky postupne od dvoch bánk, v oboch prípadoch mal výrazné problémy so splácaním. Aj keď dlhy oboch bánk nakoniec splatil, banky mu aj po 12 rokoch odmietli poskytnúť nový úver.

7. Spláca celá rodina

Klient si vzal niekoľko rôznych typov pôžičiek – bankové i nebankové, kreditné karty i lízing. Po strate zamestnania niektoré prestal splácať. Po ohlásení exekútorov začala časť dlhov splácať švagriná, postupne sa k splácaniu pridali i rodičia.

Otec situáciu ťažko znášal a konca synových dlhov sa nedožil. Po otcovej smrti pôžičku pomáhala splácať staršia, ťažko chorá mama. Zle sa orientuje v bankovníctve a dlh splácala poštovými poukážkami. Syn vyberal peniaze z bankomatu cudzej banky, čím zbytočne utrácal na poplatkoch. Využíval povolené prečerpanie účtu.


 

Poučenie do nového roka

  • do úveru vstupujte premyslene a neunáhlite sa s ním
  • pred samotným podpisom úverovej zmluvy si vezmite deň na ujasnenie si novej situácie
  • pred zadlžením sa skúste 3 mesiace simulovať zníženie rodinného rozpočtu o výšku splátky
  • ušetrené prostriedky za tieto 3 mesiace si odložte ako finančnú rezervu
  • pôžičky si vždy porovnávajte a zaujímajte sa predovšetkým o výšku RPMN, alebo celkové preplatenie úveru

Zdroj: FinančnáHitparáda.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články