Poistenie fotovoltiky: skúste rady, ktoré vám ušetria peniaze


			Poistenie fotovoltiky: skúste rady, ktoré vám ušetria peniaze
5.8.2024 Spektrum

Fotovoltické panely prinášajú úspory v nákladoch na energie a tiež istú miestu nezávislosti.

Netreba však zabúdať na ich poistenie, keďže sú vystavené rôznym rizikám, ako je úder blesku, krupobitie či búrlivý vietor. 

Do poistenia nehnuteľnosti patrí aj fotovoltika

Poistenie nehnuteľnosti sa automaticky vzťahuje na všetky jej časti a príslušenstvo. Povedané inak, súčasťou poistenia sú aj technologické časti stavby – napríklad klimatizačné systémy, rekuperácia, elektrické inštalácie. Z toho vyplýva, že do poistenia nehnuteľnosti patrí aj fotovoltika.

„Takáto technológia je krytá v rozsahu poistných rizík ako samotná nehnuteľnosť, to znamená, že poistné krytie zahŕňa riziká ako požiar, živelné riziká, odcudzenie a podobne. Okrem toho zahŕňa aj technické riziká ako skrat, prepätie/podpätie alebo nepriamy úder blesku,“ vysvetlila Eva Plavnická, produktová manažérka PREMIUM Poisťovne.


Mohlo by vás zaujímať: Prekročili sme hranicu 10 000 klientov INSIA s autorizáciou aplikácie AutoMobil


Ak teda máte poistenú svoju nehnuteľnosť, máte automaticky poistenú aj fotovoltiku. Pozor ale na prípad, ak ste fotovoltiku inštalovali v priebehu už platne uzatvorenej poistnej zmluvy vašej nehnuteľnosti. Poistná suma by nemusela byť stanovená v správnej výške, pretože nehnuteľnosť získala inštaláciou panelov novú hodnotu, čo by v prípade poistnej udalosti mohlo z dôvodu jej podpoistenia viesť ku kráteniu poistného plnenia.

„Ak sa fotovoltika nadobudla a nainštalovala v priebehu platnosti poistenia, je potrebné riešiť to zmenou poistnej zmluvy, v rámci ktorej sa navýši poistná suma nehnuteľnosti o hodnotu fotovoltického systému v zmysle fakturačných údajov o jej nadobudnutí a montáži,“ povedala odborníčka na poistenie nehnuteľnosti.

Fotovoltické panely môžeme mať okrem strechy domu nainštalované aj na jej stenách alebo na vedľajšej stavbe či na pozemku. „Ak fotovoltika tvorí technológiu vedľajšej stavby, jej hodnota sa zahŕňa do hodnoty vedľajšej stavby,“ dodala E. Plavnická.

To, o koľko sa zvýši cena poistenia, záleží od niekoľkých premenných: od veľkosti panelov, ich kvality, inštalácie a od kúpnej ceny (tá sa v poistení neznižuje o prípadnú štátnu dotáciu).

Živly ako riziko

Najmä na streche sú fotovoltiké panely vystavené vplyvu živlov, napríklad búrlivého vetra, krupobitia alebo úderu blesku, čo ich môže poškodiť. Dochádza aj ku škodám, ktoré sú spôsobené technickými faktormi ako sú chyba konštrukcie, podpätie, prepätie, skrat alebo chyba obsluhy.


Mohlo by vás zaujímať: UNIQA je prvým zamestnávateľom s certifikátom Prvá pomoc pre duševné zdravie


Aj preto je dôležité to, ako sú fotovoltické panely nainštalované. „Pri strešnej fotovoltike sa vyžaduje upevnenie o konštrukciu strechy, respektíve pri plochej streche upevnenie do betónových blokov zodpovedajúcej hmotnosti a odolnosti proti poveternostným vplyvom.

Okrem strechy sa inštalácia môže realizovať na pozemku vybudovaním samostatného solárneho poľa alebo alternatívnym umiestnením fotovoltiky na fasáde, t. j. vertikálnej ploche budovy. U fotovoltiky na pozemku je kladená požiadavka na jej zabezpečenie proti vandalizmu a prípadnej krádeži jej časti a to zadefinovaním oplotenia pozemku a úrovne zabezpečenia vstupnej brány,“ vysvetlila expertka z PREMIUM Poisťovne. Bez splnenia týchto podmienok nie je možné, aby bola fotovoltika poistená.

Rady, ktoré vám ušetria peniaze

  • Majte odložený originál alebo elektronickú kópiu faktúry za kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov.
  • Dbajte o to, aby mala fotovoltika inštalovanú certifikovanú a funkčnú prepäťovú ochranu v súlade s platnými technickými normami.
  • Poisťovňa bude vyžadovať úvodnú (východiskovú) revíziu.
  • Fotovoltika si vyžaduje pravidelnú revíziu v predpísaných intervaloch. V prípade jej absencie môže byť pri škodovej udalosti poistná suma znížená kvôli nesplneniu tejto podmienky.
Zdroj: PREMIUM Poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články