Vlani ukončilo podnikanie štyridsať hotelov a ubytovní, dve stovky nových však pribudlo


			Vlani ukončilo podnikanie štyridsať hotelov a ubytovní, dve stovky nových však pribudlo

Pre pandémiu koronavírusu fungujú hotely a krátkodobé prenájmy len vo veľmi obmedzenom režime už takmer rok. 

Poradenská spoločnosť Bisnode A Dun & Bradstreet Company sa preto pozrela na ich vývoj. Z dát zistila, že vlani ukončilo podnikanie dovedna 39 hotelov, rôznych foriem krátkodobého ubytovnia a kempingov na Slovensku, čo predstavuje 1,6 percenta zo všetkých prevádzok tohto typu na našom trhu.

Paradoxne sa ich počet v kritickom roku zvýšil a je výrazne vyšší ako v roku 2018. Horšiu situáciu zároveň evidujú v Českej republike.

V roku 2020 bolo na Slovensku registrovaných 2 480 hotelov, kempingov a prevádzok krátkodobého ubytovnia. Medziročne predstavuje toto číslo nárast o 223 poskytovateľov a od roku 2018 je ich viac o 396. Rušenie prevádzok sa však v jednotlivých rokoch pohybuje v desiatkach.

„Vlani, napriek veľmi kritickému obdobiu pre tento sektor, podnikanie ukončilo 39 z nich, predvlani len o osem menej. Keď však tieto čísla rozmeníme na drobné, vidíme, že podnikanie najčastejšie rušili hotely – celkovo bolo podľa dostupných dát zatvorených 12 hotelov z celkového počtu 699, vznikli však ďalšie štyri nové,“ približuje Petra Štěpánová, analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company.

Naopak, vlani výrazne pribudlo možností na turistické a krátkodobé ubytovanie. Slováci tak podľa oficiálnych dát založili 213 nových ubytovacích prevádzok z celkového počtu 1 276, pričom úbytok v ich objeme bol len mierny (-12). 

Najviac ubytovacích možností pribudlo v Bratislavskom (47), Žilinskom (46) a Prešovskom kraji (30), najmenej v Trnavskom (14).  U našich západných susedov je situácia o niečo horšia. Z celkového počtu 5 338 hotelov, kempingov a rôznych foriem ubytovania tam zanikli vlani viac ako 3 percentá z nich, čo predstavuje 170 prevádzok – o 23 viac ako v roku 2018.

Kým však u nás je vidieť medziročný nárast v počte novozaložených prevádzok, v Českej republike je vidieť skôr pokles. Kým v roku 2018 vzniklo 440 nových možností ubytovania, v roku 2020 ich pribudlo 379. 

Zdroj: Bisnode

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS