Vianoce sú predo dvermi, mnohí zháňajú darčeky na poslednú chvíľu a často bez zvažovania ceny či podmienok.
„Splátkové“ Vianoce sa tak čoraz viac stávajú u nás realitou, ako si dopriať štedrosti, resp. ako dopriať bohatého Ježiška blízkym. A to aj za cenu novoročnej tvrdej finančnej „diéty“, ktorá sa však často končí neschopnosťou splácať, dokonca až neschopnosťou dostať sa z kolotoča zadlžovania.
Ako správanie Slovákov ovplyvnila korona, vysoká inflácia či dopady konfliktu na Ukrajine? Odborníci v tom majú jasno. Ako tiež upozorňujú, sviatočné pôžičky musia mať svoje pravidlá.
Vianoce by nemali byť o požičiavaní
Hoci ide každoročne o veľmi diskutovanú tému, je potrebné si zakaždým uvedomiť, že Vianoce nie sú o tom, ako veľmi hodnotný darček dáme svojim blízkym, ale omnoho dôležitejšie je spoločne strávený čas v kruhu rodiny.
„Preto odporúčame, aby sa každá domácnosť v rámci správneho hospodárenia rozhodovala podľa aktuálnych finančných možností bez zadlžovania sa, či ukracovania z rodinnej finančnej rezervy,“ konštatuje Marek Sokol, garant pre sektor úverov a kapitálového trhu UNIVERSAL maklérsky dom.
Ako však dodáva, práve posledné roky, v ktorých sme boli ovplyvnení korona krízou, vojnou na Ukrajine, či zvýšenými nákladmi na energie, resp. celkovo vysokou infláciou, nás priviedli k tomu, aby sme boli viac opatrnejší a zodpovednejší k vlastným financiám.
Kto sa najčastejšie zadlžuje
Ako podotýka Marek Sokol, najväčší podiel v nepremyslenom zadlžovaní doposiaľ tvorili nízko až stredne príjmové domácnosti, ktoré boli ochotné siahnuť po pôžičke napríklad aj od nebankovej inštitúcie za veľmi nevýhodných úrokových podmienok, len aby sa dostali k žiadanému darčeku – mobily, notebooky, či iná elektronika alebo dovolenky a pod.
„Zároveň väčšinou tiež dochádza k takýmto neuváženým krokom hlavne v domácnostiach, ktoré nemajú základný prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch, a teda nemajú vopred premyslené, aký dopad môže mať pôžička na rodinný rozpočet v nasledujúcom období,“ dodáva odborník
Zadlžovať sa bez finančnej rezervy?
Čo však v prípade, že sa napriek radám musíte zadlžiť, lebo chcete obstarať drahšie darčeky? „Krátkodobá finančná rezerva je absolútny základ pri budovaní majetku každého klienta. Nemá zmysel odporúčať napríklad investíciu, pokiaľ klient nemá pokryté základné potreby, resp. pokiaľ nie je pripravený na nepredvídateľné udalosti, ako pokazená práčka, kotol, auto a podobne,“ upozorňuje Marek Sokol.
To isté podľa neho platí aj v prípade pôžičky, pokiaľ sa, samozrejme, nejedná o nevyhnutnú situáciu. „To však podľa môjho názoru kúpa darčeku vo väčšine prípadov nie je. Preto jednoznačne odporúčam začať od základov, a teda v prvom rade mať vytvorenú aspoň minimálnu rodinnú rezervu,“ prízvukuje.
Aký je strop zadlženia sa
Pokiaľ ste sa napriek tomu rozhodli kvôli štedrosti na sviatky zadlžiť, tak je podľa odborníka naozaj nevyhnutné mať pod kontrolou rodinný rozpočet, resp. príjmy a výdavky domácnosti. Teda, aby bolo možné zohľadniť, či je vôbec mesačná splátka v dôsledku pôžičky zvládnuteľná, a to nevynímajúc aj finančnú rezervu. Tá je totiž neustále potrebná na akékoľvek neočakávané udalosti.
„V tejto nadväznosti odporúčam, aby sa domácnosti vyhýbali hraničným situáciám, resp. aby nezachádzali až do maximálnej možnej splátky, ktorá im z aktuálnej finančnej situácie vychádza, ale naopak, aby sa rozhodovali veľmi obozretne a túto „sviatočnú“ pôžičku čo najviac optimalizovali,“ radí Marek Sokol.
Ako tiež radí, zároveň je potrebné mať prehľad o základných podmienkach, ktoré má zvolená inštitúcia nastavené. „Vo všeobecnosti platí, že napríklad „nebankovky“ sa odlišujú výrazne vyššou až nevýhodnou úrokovou sadzbou. Ďalej sú to rôzne ďalšie dodatočné poplatky, či pokuty, ktoré je potrebné mať pod kontrolou, aby nemali negatívny vplyv na rodinný rozpočet,“ dodáva na záver odborník UNIVERSAL maklérsky dom.
Komentáre
Pridať komentár