Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú,“ upozorňuje Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select.
Výška príjmov študentov sa zásadne nelíši od príjmov bežných zamestnancov, no výrazne sa líši ich míňanie. „Študenti nemajú povinné výdavky. Zároveň majú jedinečnú príležitosť, ako sa vyhnúť finančným chybám, ktoré spravili predchádzajúce generácie,“ tvrdí finančný analytik Swiss Life Select.
Prvá chyba: Ignorovanie tvorby finančnej rezervy
Riešenie: Myslite na vytvorenie finančnej rezervy, môže vám pomôcť v nečakaných situáciách, a to tak, že poskytne čas na riešenie problémov. Rovnako, ako je cieľom rezervy v aute dostať človeka aj po defekte do bezpečia.
Druhá chyba: Neskorý začiatok tvorby finančnej rezervy
Riešenie: Odkladanie povinností znamená jediné – ich kopenie. Čím skôr si mladý človek začne vytvárať finančnú rezervu, tým viac času má a na dosiahnutie cieľov mu stačí minúť menej peňazí. Ak si študent z brigády dokáže odložiť hoc aj desatinu príjmu mesačne, zvykne si na nižší dostupný rozpočet a zároveň si bude postupne vytvárať rezervu.
Tretia chyba: Nevhodný nástroj tvorby finančnej rezervy
Riešenie: Nehľadajte zázračné riešenia ponúkajúce zhodnotenie vyššie než 10 percent ročne. Pri investovaní neexistujú bezpečné skratky. Dôvod je jednoduchý – bežný výnos pri podnikaní je na úrovni 8-10 percent ročne.
Mohlo by vás zaujímať: Rakúsko: Umelá inteligencia namiesto živého finančného poradcu? Zatiaľ nie
Čím vyšší je ponúkaný výnos, tým je pravdepodobnosť jeho dosiahnutia menšia. Dosiahnuť vyšší výnos znamená vybrať si z množstva podnikov práve tie úspešné. S tým je však spojená ďalšia práca súvisiaca s hodnotením projektov a to stále bez záruky, že projekt bude mať úspech.
„Študenti majú jedinečnú príležitosť, ktorá sa už nikdy nezopakuje. Ak si už začnú z brigádnických príjmov odkladať desatinu, v budúcnosti budú mať finančnú rezervu, ktorá im pomôže buď pri štarte do života alebo si aspoň budú môcť dopriať viac na dôchodku,“ hovorí analytik.
„Pravidelne investovať desatinu príjmu do globálnych riešení a vydržať aspoň desať rokov znamená vytvoriť si významný náskok pred ostatnými. V porovnaní s tridsať- či štyridsaťročnými si našetria o 29 %, resp. o 134 % viac. A to pri nezmenenom trvalom príkaze a postupne rastúcom príjme,“ uzatvára analytik.
Komentáre
Pridať komentár