Prieskumom toho, od koho si ľudia najčastejšie požičiavajú peniaze, sa zaoberala spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov.
Pôžičky v rámci rodiny preferujú skôr ženy (26 %) a mladí ľudia vo veku 18 až 29 rokov (38 %). Ženy si tiež častejšie požičiavajú od bánk (26 %). V rámci vekových kategórií si od bánk najčastejšie požičiavajú ľudia v strednom veku 30 až 59 rokov (35 %). V rodinách a medzi priateľmi sa najčastejšie požičiavajú peniaze v Žilinskom kraji (36 % a 21 %), bankové služby využívajú predovšetkým obyvatelia Bratislavy a Košíc (oba kraje po 36 %).
„Vysoký podiel finančných pôžičiek v rámci rodiny nie je vôbec prekvapivý, rodina je obvykle prvá, na koho sa väčšina ľudí vo finančnej tiesni obráti. Veľmi vysoký podiel pôžičiek od bankových inštitúcií svedčí o zodpovednom prístupe Slovákov k úverom,” hovorí Markéta Fixová, tlačová hovorkyňa spoločnosti KRUK.
V pôžičkách v rámci rodiny a priateľov vedú Rumuni
Podľa medzinárodného prieskumu, ktorý si ku Dňu bez dlhov (15. novembra) nechala vypracovať spoločnosť KRUK, si od členov rodiny najviac požičiavajú ľudia v Rumunsku (43 % pôžičiek) a najmenej v Nemecku (19 %). V Poľsku a v Českej republike je podiel pôžičiek v rámci rodín (27 a 26 %) prakticky rovnaký ako na Slovensku.
V bankách si najviac požičiavajú ľudia v Poľsku (32 % úverov), od priateľov a kolegov v Rumunsku (36 % pôžičiek) a od nebankových inštitúcií na Slovensku (7 % úverov). Nemci sa pôžičkám skôr vyhýbajú, 54 % z nemeckých respondentov prieskumu si počas posledných dvoch rokov nepožičalo žiadne peniaze. Nasledujú Česi, z ktorých sa pôžičkám vyhlo 48 %.
„Respondenti nášho prieskumu sa vzácne zhodujú vo veľmi nízkom podiele pôžičiek od nebankových inštitúcií a pomerne vyrovnané sú v jednotlivých krajinách i podiely pôžičiek v bankách. Nemci sú do značnej miery finančne nezávislí a snažia sa pôžičkám vyhnúť,” dodáva Markéta Fixová.
Odporúčania, ako sa vyhnúť navýšeniu dlhov
V prípade vzniku dlhov je potrebné začať s veriteľmi komunikovať a situáciu ihneď aktívne riešiť. Iba vďaka aktívnemu prístupu a snahe o zmierlivé riešenie dlhov možno predísť prípadným sankciám a exekúcii.
Pokiaľ dôjdu dlhy až do fázy exekúcie, môžu sa zbytočne navýšiť. Upozorňujeme, že ľudia si často neuvedomujú, kde všade môžu dlhovať. Preto odporúčame, aby si strážili správne a aktuálne kontaktné údaje všetkých spolupracujúcich organizácií.
K nárastu dlhu môže dôjsť napríklad tým, že zmeníme bydlisko a na pôvodnej adrese, kam nám chodia listy od veriteľa, tak nie sme zastihnuteľní. Aktívnym prístupom predídeme tomu, že sa o dlhu dozvieme na poslednú chvíľu, keď sa rieši súdne alebo exekučne.
Ak máte pochybnosti, či vám dlh neprerástol cez hlavu, ihneď kontaktujte svojho veriteľa, prípadne inkasné agentúry, ktorým dlh mohol byť postúpený.
Komentáre
Pridať komentár