Zemetrasenia v Pacifiku spolu nesúviseli, Európa sa obávať nemusí


			Zemetrasenia v Pacifiku spolu nesúviseli, Európa sa obávať nemusí
20.4.2016 Škody

Zemetrasenia v Japonsku a Ekvádore sa síce vyskytli v rovnakom pásme, priamy súvis však nemajú. Podľa seizmológa Kristiána Csicsaya z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied sa epicentrá nachádzali v rôznych ohniskových oblastiach. 

Pri tak veľkých zemetraseniach sú možné aj menšie dotrasy a nie sú vylúčené ani ďalšie silné zemetrasenia. Európy sa pacifická aktivita nedotkne.
Obe zemetrasenia sa vyskytli v pásme s najvyššou koncentráciou seizmickej aktivity na Zemi.

Dá sa povedať, že obe epicentrá zemetrasení sa nachádzali v tom istom pásme, ale v rôznych zdrojových zónach. Priamu súvislosť týchto zemetrasení tým pádom môžeme vylúčiť," uviedol pre TASR Kristián Csicsay zo Slovenskej akadémie vied.

Hlavnému otrasu japonského zemetrasenia s magnitúdou 7,0 predchádzali v priebehu troch hodín aj zemetrasenia, takzvané predtrasy, s epicentrom v tej istej zdrojovej zóne s magnitúdou 6,1 a 6,0, ktoré tiež nie sú nezanedbateľné," dodal Csicsay.

Európu však seizmická aktivita v Pacifiku môže podľa Csicsaya zasiahnuť iba z hospodárskeho hľadiska. Zemetrasení sa v súvislosti s Japonskom a Ekvádorom Európania báť nemusia.

„Takmer všetky zemetrasenia s epicentrom na území Európy patria do mediteránno-himalájskeho pásma. Režim a správanie jednotlivých ohniskových oblastí v tomto pásme sú nezávislé," uzavrel Csicsay.

Zdroj: TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články