Problémom sa to stáva, keď sa po takejto „pauzičke“ plánujete ešte vrátiť na svah.
Nie len za volantom, ale aj na bicykli či na lyžiach alkohol otupuje vaše zmysly a spôsobuje spomalené reakcie. Čím ste vyššie, tým rýchlejšie pôsobí - v nadmorskej výške nad 1850m sa opijete za kratší čas. Pod vplyvom alkoholu ľahšie prídete k úrazu alebo niekoho zraníte. Ak sa spoliehate, že účet za ošetrenie lekárom, či zlomené lyže zaplatí vaše cestovné poistenie – smola. Na poistné udalosti, ktoré vzniknú pod vplyvom alkoholu sa poistenie nevzťahuje.
Nejde pritom o malé sumy. Vrtuľník, ktorý musel prísť po zraneného klienta poisťovne Union na svahu v Rakúsku stál 5200 eur. No a prevoz sanitkou a operácia zlomenej ruky v Taliansku stála slovenského lyžiara 6000 eur.
V zahraničí prídete o skipass a hrozí aj väzenie
Na svahoch za hranicami bežne fungujú hliadky, ktoré dávajú lyžiarom fúkať. V prípade, že tester preukáže alkohol v dychu, môžu vás vykázať zo svahu a odobrať vám aj skipass. V obľúbených strediskách v Rakúsku tak robí horská služba, v Slovinsku za alkohol rozdávajú pokuty a v takom Poľsku vás otestujú ešte pred prechodom turniketom. Vo Francúzsku sú ešte prísnejší – v tom najhoršom prípade si posedíte rok za mrežami. K tomuto rozhodnutiu donútili miestne orgány viaceré úmrtia na svahu kvôli alkoholu.
Ako prežiť lyžovačku s čistou hlavou?
- Na svahu uprednostnite čaj, minerálku alebo nealkoholický radler
- Ak pohárik alkoholu, tak až po lyžovačke v apres ski
- Počas športového výkonu pite veľa nealka, aj keď necítite smäd - na dehydratovaný organizmus účinkuje alkohol intenzívnejšie
- Pamätajte, že nadmorská výška zvyšuje účinok alkoholu
- Nepreháňajte to ani večer – lyžovačka „s opicou“ výrazne zvyšuje riziko úrazu
- Obľúbené stanovištia policajtov sú kilometer od lyžiarskeho strediska – nešoférujte pod vplyvom alkoholu
Komentáre
Pridať komentár