Totálnych škôd elektromobilov veľmi rýchlo pribúda


			Totálnych škôd elektromobilov veľmi rýchlo pribúda
29.7.2024 Škody, Zahraničie

Nová správa spoločnosti Mitchell ukazuje skokový nárast početnosti totálnych škôd pri elektrických  aj novších automobiloch so spaľovacími motormi.

Spoločnosť Mitchell začiatkom júna vydala správu o trendoch v 1. štvrťroku 2024: Plugged-In: EV Collision Insights (Poznatky z nehôd elektromobilov).

Totálnych škôd elektromobilov veľmi rýchlo pribúda.

Dokument ukazuje, že početnosť totálnych škôd pri elektromobiloch od konca minulého roka vzrástla, keď ceny ojazdených elektromobilov klesli. V USA a Kanade predstavovala celková kvóta totálnych škôd elektromobilov 9,93 % a 7,48 %  –  čo je v oboch regiónoch nárast o 8 % oproti 4. štvrťroku 2023 ao 30 % oproti 3. štvrťroku 2023.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na detské úrazy na trampolínach. Poisťovne evidujú zvýšený počet úrazov, varuje INSIA


Aj napriek tomuto nárastu zostáva početnosť celkových strát e-vozidiel na úrovni roku 2021 a novších alternatív s ICE (modernými spaľovacími motormi), ktoré zakončili 1. kvartál 2024 s mierou 9,51 % v USA a 7,44 % v Kanade, uvádza správa.

Správa uvádza, že spomalenie predaja nových vozidiel, znižovanie cien a meniaci sa sentiment (afinita) spotrebiteľov ovplyvňujú hodnotu ojazdených elektromobilov. Ďalšie rozdiely v nárokoch na servis medzi elektromobilmi a automobilmi s vnútorným spaľovacím pohonom (ICE), ktoré sú v správe podrobne popísané, zahŕňajú:


Mohlo by vás zaujímať: Popíjate na dovolenke alkohol? Ak sa zraníte, hrozí riziko, že náklady budete hradiť sami


  • Priemerný odhadovaný počet hodín práce mechanikov v prípade opraviteľných vozidiel (pri čiastkových škôd) bol u elektromobilov takmer dvakrát vyšší ako u automobilov s ICE (3,04 oproti 1,66 hodinám), čo zvyšuje náklady na opravu.
  • Priemerná závažnosť poistných udalostí v 1. štvrťroku 2024 klesla, ale významné náklady na opravy u elektromobilov naďalej prevyšujú náklady na vozidlá s ICE. V USA predstavoval rozdiel v závažnosti medzi oboma pohonmi 6 066 USD oproti 4 703 USD av Kanade 6 810 kanadských dolárov oproti 5 110 kanadským dolárom.
  • Frekvencia poistných udalostí trvalo rastie a v USA sa zvýšila na 2,26 % a v Kanade na 3,41 %.
  • Pri opravách nabúraných elektromobilov sú častejšie použité diely OEM (Original Equipment Manufacturer) ako pri opravách dokončených na alternatívnych vozidlách s ICE (89,29 % oproti 65,14 %).Diely pre elektromobily bývajú ľahšie, aby vyvážili oveľa ťažšiu batériu, čo ale komplikuje ich opravu. V 1. štvrťroku predstavoval podiel opravených dielov pre e-vozidlá oproti vymeneným menej ako 13 %. Pri automobiloch s vnútorným spaľovacím pohonom to bolo bezmála 15 %.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články