Tieto prírodné katastrofy otriasli rokom 2012


			Tieto prírodné katastrofy otriasli rokom 2012
14.1.2013 Škody

Prírodné pohromy za minulý rok stáli poisťovne 65 miliárd dolárov. V rebríčku najhorších prírodných katastrof sa ocitlo extrémne počasie a hurikán Sandy v USA. O život prišlo 9 500 ľudí (desaťročný priemer je 106 000). Približili sme si tieto katastrofy trochu bližšie.


 

Hurikán Sandy

Dostal sa na zoznam najhorších katastrof, ktoré kedy zasiahol severovýchodné pobrežie Spojených štátov amerických koncom októbra, krátko pred prezidentskými voľbami v krajine. O život prišlo 132 ľudí, avšak prírodný živel zničil tisíce domov a spôsobil rozsiahle škody na majetku. Najviac postihnuté boli štáty New York a New Jersey.

Odhadované škody: Poistné škody by mohli podľa odhadov BBC predstavovať 2 až 2,5 miliardy USD. Katastrofou väčších rozmerov bol iba hurikán Katrika v roku 2005. Škody USA sa podľa americkej analytickej spoločnosti  „Eqecat“ pohybujú okolo 50 miliárd dolárov. Nemecká zaisťovňa Munich Re prišla s konkrétnejšími číslami - 25 miliárd dolárov.

Sucho v USA 

Sucho v Spojených štátoch amerických bolo v minulom roku považované za najhoršie za celé desaťročia. V období od júna do septembra 2012 sucho istou formo upostihlo 65,5 percenta USA - bez územia Aljašky a Havaja. Najviac bol podľa televízie CNN postihnutý stredozápad USA, konkrétne oblasti južne od Skalnatých hôr, štáty okolo Veľkých plání a Ohio Valley. Situácia napríklad počas augusta prinútila 26 amerických štátov vyhlásiť v niektorých miestach stav núdze. Veľké sucho vyvolalo aj obavy o svetové ceny potravín, keďže Spojené štáty patria k najväčším producentom kukurice, pšenice a sóje vo svete.

Odhadované škody: Sucho má ovlyvniť aj ekonomické výsledky poisťovní a zaisťovní. Odhaduje sa, že poisťovne za minulý rok zaplatia za škody, spôsobené extrémnym suchom, až 1 miliardu dolárov. Poistené straty dosahovali podľa zaisťovne Munich Re v priemere okolo 9 miliárd dolárov.

Zemetrasenie v Taliansku

V Taliansku sa v priebehu desiatich dní počas mája minulého roka niekoľkokrát triasla zem.  Severotaliansky región Emilia Romagna zasiahlo 20. mája zemetrasenie s magnitúdou 6 a 29. mája prišlo zemetrasenie s magnitúdou 5,8, čo ho zaradilo medzi najničivejšie v minulom roku. Krízové situácie riadila civilná ochrana, v pohotovosti sú hasiči, armáda a množstvo dobrovoľníkov. Silné zemetrasenia na severe krajiny cítili aj v turisticky vyhľadávaných mestách Bologna, Milána, Florencia či Pisa.

Celkovo zahynulo 23 ľudí, vyše 400 utrpelo zranenia a asi 15 000 ostalo bez domovov. Zrútili sa stovky budov vrátane cenných historických pamiatok. Talianska vláda predpokladala, že škody presiahnu dve miliardy eur, čo by bol silný zásah pre zadlženú taliansku ekonomiku. Ako pred časom informovala agentúra DPA, mestá v regióne Emilia Romagna, kde pri dvoch zemetraseniach prišlo koncom mája o život 27 ľudí, by mali dostať viac ako 61 miliónov eur.

Odhadované škody: Podľa odhadov spoločnosti EQECAT škody, spôsobené na poistenom majetku nedávnym talianskym zemetrasením, sa môžu vyšplhať až na 875 miliónov dolárov. Celkové straty z dvoch zemetrasení dosiahli podľa Munich Re 16 miliárd dolárov a poistené škody sa vyšplhali na 1,6 miliardy dolárov.

Najhorší tajfún v počte obetí

Najhorším tajfúnom minuloročnej sezóny bol Bopha, ktorý zasiahol južné Filipíny začiatkom decembra 2012. Zanechal po sebe okolo 1000 obetí a stovky ľudí sú stále nezvestní. Sprievodné vetry tajfúnu dosahovali rýchlosť 175 kilometrov za hodinu a v nárazoch až 210. Jeho následky postihli podľa agentúry DPA 5,4 milióna ľudí. Škody na infraštruktúre a poliach dosiahli v prepočte 273 miliónov eur. Podľa Munich Re išlo o najničivejšiu prírodnú katastrofu, pokiaľ ide o počet stratených život, poistné straty však neboli vysoké.


oPoisteni.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS