Podľa analýz a dát portálu Superpoistenie.sk, ktorý porovnáva ceny poistení majetku obyvateľov, záujem o poistenie nehnuteľností, rekreačných stavieb a domácností spravidla prudko stúpa počas alebo až takýchto živelných udalostiach – no vtedy už býva spravidla neskoro.
„Žiaľ, mnohí si uvedomia riziko až po tom, čo ich alebo ľudí z ich okolia zasiahne pohroma alebo iná nepríjemnosť. Pri živelných udalostiach, ako sú búrlivý vietor až víchrica, silné zrážky, povodne a záplavy či krupobitia evidujeme nárast záujmu o poistenie troj- až štvornásobne. Na strane druhej, akonáhle zúriaci živel zmizne a následky po ňom prestanú byť medializovanou témou, záujem o ochranu svojho majetku a bývania klesá na minimum, akoby už riziká a nebezpečenstvá pominuli natrvalo“, hovorí Vladimír Cvik, Country Manager Superpoistenie.sk.
Mohlo by vás zaujímať: Aj bicykel si môžete chrániť poistením. Pozrite sa, čo sa radia INSIA profesionáli
Napriek ešte stále nízkemu záujmu Slovákov o kvalitné poistenie bývania v porovnaní s okolitými krajinami náklady našich poisťovní na odškodnenie klientov každoročne rastú. Najčastejšie hlásené škody pochádzajú z povodní, krupobití, veterných smrští a prívalových dažďov – presne tých javov, ktoré Slovensko opakovane zasahujú najmä v letných mesiacoch.
Zároveň však podľa odhadov približne 40 % poistených nehnuteľností na Slovensku zostáva podhodnotených – teda sú poistené na podstatne nižšiu sumu, ako je ich reálna hodnota. Podľa údajov Superpoistenie.sk si takmer polovica klientov za ostatných 5 rokov neaktualizovalo poistnú sumu svojho domu či bytu, teda neprehodnotila ich poistnú hodnotu. To znamená, že tieto stavby sú podpoistené a pri vzniknutej škode nedostanú plnú a očakávanú náhradu.
Mohlo by vás zaujímať: UNIQA prináša jedinečné poistenie dlhodobej starostlivosti pre dospelých
Okrem toho, že veľká skupina obyvateľstva nemá nijaké poistenie majetku a v skupine ľudí s poistením bývania čelíme problému s podpoistením, evidujeme na Slovensku fenomén uprednostňovania lacnejšieho poistenia so základnými rizikami, a nie toho komplexného, ktoré by pokrývalo maximálny rozsah poistných nebezpečenstiev a rizík, ktoré môžu nastať.
Často vynechávame z poistného krytia vodovodné škody, nepriamy úder blesku, spodnú vodu, atmosférické zrážky, skrat na elektromotoroch či rozbitie skla. Rovnako tak nie vždy myslíme na vedľajšie stavby, záhradné porasty, skleníky, stavebné súčasti ako fotovoltika a ďalšie.
Aj preto je odporúčaná voľba niektorého z vyšších balíkov poistenia nehnuteľnosti či domácnosti z ponuky slovenských poisťovní, aby bol pokrytý maximálny rozsah rizík, široká skupiny poistených vecí a vysoké limity plnenia.
Dáta Superpoistenie.sk uvedené podčiarkujú: za jedno PZP v tomto roku platíme priemerne 166 eur, ale poistenie bývania si kupujeme len za 130 eur.
Komentáre
Pridať komentár