Rady, ako si počas dovolenky nenechať vykradnúť byt 


			Rady, ako si počas dovolenky nenechať vykradnúť byt 
3.7.2017 Škody, Poistný trh

Vlani zaznamenala poisťovňa Generali 109 vlámaní do bytov a domov. Rok predtým to bolo dokonca 146 vlámaní. Zlodeji čakajú často na letné mesiace, kedy sa ľudia vyberajú za oddychom do zahraničia.

Existujú však viaceré spôsoby, vďaka ktorým môžeme zlodejom zabrániť, aby sa do nášho príbytku dostali. „Podľa štatistík našej poisťovne sa až tretina vlámaní stane v Bratislavskom kraji. Krádeže vlámaním evidujeme najčastejšie vo väčších mestách, kde zlodejom nahráva anonymita prostredia,“ priblížil hovorca poisťovne Generali Milan Janásik.

Najčastejšie sa kradnú peniaze, šperky, notebooky, ručné náradie či televízory. „Štatisticky sa najviac stretávame s prípadmi, keď klienti úspory a cennosti schovávajú v spálni v skriniach. No a presne tam ich zlodeji aj najčastejšie hľadajú. Zaznamenali sme prípad, keď zlodeji ukradli 3 000 eur, ktoré mal klient uložené v skrini v spálni v krabici od topánok,“ hovorí Janásik.

Ako prejsť zlodejom cez rozum?

Zlodeji vnikajú do domov najčastejšie cez najslabší bezpečnostný prvok, ktorým bývajú zväčša okná či dvere. „Preto odporúčame zaobstarať si bezpečnostné dvere. Pri odchode je dôležité uistiť sa, že dvere a okná sú správne zatvorené. Nemali by sme nechávať otvorenú ani vetračku a to ani ak je na okne napríklad sieťka proti hmyzu,“ vysvetľuje riaditeľ Odboru poistných udalostí majetku poisťovne Generali Marek Molda.

Ak odchádzame na dovolenku, mali by sme poprosiť známych alebo susedov, aby nám občas skontrolovali nehnuteľnosť a pravidelne vyberali poštovú schránku. Práve plná poštová schránka môže totiž zlodejov upozorniť na opustený dom či byt. Pri odchode na dovolenku tiež nezastierajte žalúzie, aj to môže byť znamením pre zlodejov. „Určite neodporúčame dávať informácie o presnom termíne dovolenky a ani fotky vybavenia domu či bytu na sociálne siete. Nikdy si nemôžeme byť istí, ku komu sa tieto informácie dostanú,“ vysvetľuje Molda.  

Stávajú sa aj prípady, keď je nehnuteľnosť síce zabezpečená napríklad alarmom, avšak pri odchode ho ľudia jednoducho zabudnú aktivovať, čím zlodejom mimoriadne uľahčia prácu. 

Čo robiť, ak už zistíme, že nás vykradli?

Aj pri dodržaní týchto zásad sa však môže stať, že váš domov zlodeji vykradnú. Čo vtedy robiť? „Ak už pri dverách vidíme napríklad vylomený zámok, základným pravidlom je nevstupovať do objektu. Mohli by sme tak skomplikovať polícii prácu a zničiť niektoré dôkazy,“  vysvetľuje Molda.

Privolanie polície je kľúčové, pretože šetrenie polície a jej závery sú podmienkou poisteného plnenia v poisťovni, v ktorej máte uzatvorené poistenie domácnosti a nehnuteľnosti. Práve toto poistenie vám preplatí škody, ktoré zlodeji napáchajú. „Vždy je tiež dobré mať fotodokumentáciu zariadenia domu či bytu. Je nápomocná pri nahlasovaní vecí, ktoré zlodeji ukradli, pretože v prvotnom šoku si na ne nemusíte hneď spomenúť,“ vysvetľuje Molda.

Že vás vykradli, môžete v poisťovni Generali nahlásiť viacerými spôsobmi: osobne na pobočke, listom, telefonicky prostredníctvom kontaktného centra či priamo cez webovú stránku poisťovne. 

Kuriózne poistné udalosti krádežou vlámaním: 

  • Zlodeji sa vlámali do bytu nastávajúcich novomanželov. Odcudzili tam finančnú hotovosť, plazmový televízor, ale aj platinové obrúčky a svadobné šaty. Len deň pred svadbou im tak spôsobili škodu zhruba 10 000 eur.
  • Iní zlodeji v noci prekonali dvere bytu, z ktorého si odniesli kožuchy, kožené bundy a psíka, ktorý spal v predsieni. Klienti prišli na to, že sa k nim niekto vlámal, až ráno, keď sa čudovali, prečo ich rodinný miláčik nezobudil na tradičné na ranné venčenie.
Zdroj: Generali

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články