Poisťovne hľadajú riešenia pre rozvojové štáty pri prírodných katastrofách


			Poisťovne hľadajú riešenia pre rozvojové štáty pri prírodných katastrofách
13.6.2016 Škody, Poistný trh

Prírodné katastrofy najviac ohrozujú rozvojové krajiny, no málokto tam má uzatvorené poistenie. Veľké poisťovne preto už niekoľko rokov pracujú na riešeniach, ktoré by ochránili napríklad poľnohospodárov pred dôsledkami silných búrok a iných prírodných udalostí.

Pre samotnú branžu ide o zaujímavú oblasť podnikania, povedal pre agentúru DPA Ivo Menzinger zo zaisťovne Swiss Re pri príležitosti Svetového hospodárskeho fóra (WEF) v Kuala Lumpur.

Podľa odhadov svetovej trhovej dvojky Swiss Re zhruba štyri miliardy ľudí nemajú žiadne poistenie. Spoločnosť preto experimentuje s cenovo dostupnými mikropoistkami, v rámci ktorých by poľnohospodári mohli spolu s peniazmi dostať aj vrece osiva.

Pre štáty by prichádzalo do úvahy poistenie škôd spôsobených klimatickými zmenami. Podľa Menzingera už podpísali poistné zmluvy s niekoľkými desiatkami krajín a lokálnych samospráv.

Mnohé škody na infraštruktúre a štátnom majetku nie sú poistené a štáty musia pomôcť obyvateľom, ktorí si poistenie ani nemôžu dovoliť," povedal Menzinger. „To znamená, že zaplatiť musia ministri financií napríklad tým, že prevezmú dlhy, alebo presunú peniaze medzi rozpočtovými položkami. Preto hovoríme, že namiesto úvah, ako vzniknutú dieru zaplátať, je výhodnejšie časť nákladov vopred zafinancovať formou poistenia."

Podľa odhadov Swiss Re poisťovne v posledných 10 rokoch pokryli len zhruba 30 % ekonomických škôd spôsobených prírodnými katastrofami. Swiss Re v tom vidí šancu pre komerčne úspešné podnikanie, keďže z pohľadu spoločnosti nejde o dobročinnosť.

S cieľom zvýšiť nákladovú efektivitu sa poistné plnenie viaže na viaceré parametre, napríklad na intenzitu zrážok pri záplavách alebo rýchlosť vetra pri tajfúnoch. Individuálne hodnotenie škôd už neexistuje: „Proces je oveľa rýchlejší, plnenie je k dispozícii o dva až štyri týždne," hovorí Menzinger. Swiss Re platila už dvakrát, konkrétne v rokoch 2014 a 2015 pri tichomorských tajfúnoch na Tonge a vo Vanuatu.

Poistné riešenia pre rozvojové krajiny považuje za lukratívne aj najväčšia svetová zaisťovňa Munich Re, ktorá v tejto oblasti spolupracuje s rozvojovými bankami a organizáciami. Munich Re sa v posledných rokoch podieľal na štátnom poisťovacom fonde pre africké krajiny, ako aj pre ostrovné štáty v Karibiku a Tichomorí.

Okrem rýchleho financovania pomoci pre obyvateľstvo a likvidácie materiálnych škôd môžu takéto riešenia nepriamo prispieť aj k zlepšeniu prevencie, napríklad vo forme protipovodňových zábran. Okrem toho Munich Re prostredníctvom svojej členskej poisťovne Ergo ponúka v Indii mikropoistenie.

Aj Menzinger vychádza z predpokladu, že tento typ poistenia podporí budovanie ochranných a preventívnych opatrení. "Ak klesne riziko, klesne aj poistné," myslí si predstaviteľ Swiss Re.

Zdroj: TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články