Podľa reprezentatívnej štúdie „European Payment Practices 2019“ skupiny EOS, sa takto vyjadrila každá šiesta spoločnosť (16 %). Slovensko je toho jasným príkladom. Existenciálne hrozby kvôli zlej platobnej disciplíne cítilo v roku 2019 až 12 % respondentov. Rok predtým to bolo 9 %.
Čo sa týka východnej Európy, v roku 2018 malo obavy o vlastnú existenciu pre problémy s dlžníkmi 14 % oslovených spoločností, t.j. o 2 percentá menej než vlani. Východoeurópske krajiny s najhoršími číslami v roku 2019 boli: Chorvátsko (26 %), Bulharsko (24 %), Grécko (20 %) a Maďarsko (19 %).
Na Slovensku počet firiem priznávajúcich existenciálne hrozby kvôli tomu, že ich zákazníci či obchodní partneri im neplatia načas alebo vôbec, medziročne stúpol o 3 percentuálne body (z 9 % v roku 2018 na 12 % v roku 2019).
„Obavy o vlastné prežitie sú pochopiteľné, keďže dlhodobejšie výpadky v príjmoch môžu vážne nabúrať cash flow a aj samotný chod každej spoločnosti. Odporúčam nečakať a nebáť sa; zverte sa radšej do rúk profesionálov venujúcich sa manažmentu pohľadávok, ktorí budú problémy s dlžníkmi riešiť namiesto vás,“ uviedol Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, venujúcej sa správe a inkasu pohľadávok.
Diametrálne odlišné situácie odhalila štúdia „European Payment Practices 2019“ pri respondentoch pochádzajúcich zo západnej Európy. V Nemecku necítia vôbec žiadnu hrozbu kvôli zlej platobnej disciplíne, v Dánsku len malú (2 %), no vo Francúzsku 22 % a vo Veľkej Británii sa až 23 % respondentov bojí o vlastné prežitie. Celkovo, každá siedma spoločnosť mala v roku 2019 obavy (14 %), rok predtým to bolo 15 %.
Komentáre
Pridať komentár