Ak si chcete ako samostatne zárobkovo činná osoba, uplatniť nárok na nemocenské dávky, musíte mať riadne zaplatené poistné na nemocenské poistenie najviac za posledných 5 rokov. Do konca roka 2013 bola táto lehota 10 rokov. Ak skončíte so živnosťou, automaticky vám zanikne povinnosť platiť nemocenské poistenie, a opätovne mu vznikne, ak začne podnikať.
Podmienky po novom sa zmenili
Zmena sa týka aj ľudí, a to či už v pracovnom pomere alebo pracujúcich na dohody. Ak budete ako zamestnanec počas nároku na nemocenskú dávku (nemocenské, materské alebo ošetrovné) poberať príjem, ktorý sa započítava do vymeriavacieho základu, pričom nejde o príjem za vykonanú prácu, od januára 2014 nárok na nemocenskú dávku budete mať. Vyplatenie akéhokoľvek iného príjmu, ako príjmu za vykonanú prácu, už nárok na nemocenskú dávku neovplyvňuje.
Môžu vás skontrolovať aj v cudzine
Podľa Petra Višvádera, hovorcu Sociálnej poisťovne, nie je vylúčené, že poberateľ dávky nemocenské počas "maródovania" zmení miesto svojho pobytu. "Túto zmenu však musí odsúhlasiť ošetrujúci lekár, ktorý určuje liečebný režim, a to na základe zdravotného stavu poistenca. Ak vám lekár zmenu miesta pobytu povolí, novú adresu musíte ako poberateľ dávky písomne nahlásiť oddeleniu lekárskej posudkovej činnosti v pobočke Sociálnej poisťovne, podľa miesta výkonu práce ošetrujúceho lekára." Poisťovňa vás môže na péénke skontrolvať aj vtedy, keď sa zdržiavate mi Slovenska, a to dožiadaním inštitúcie sociálneho zabezpečenia iného členského štátu v zmysle koordinačných nariadení Európskej únie.
oPoisteni.sk
Výška dávky:
– náhrada príjmu za prvé 3 kalendárne dni – 25 % denného vymeriavacieho základu (platí zamestnávateľ)
– od 4. do 10. kalendárneho dňa – 55 % denného vymeriavacieho základu (platí zamestnávateľ)
– nemocenské od 11. kalendárneho dňa – 55 % denného vymeriavacieho základu (platí Sociálna poisťovňa)
– výšku percent náhrady je možné dohodnúť v kolektívnej zmluve aj vyššiu (najviac 80 % z denného vymeriavacieho základu)
Komentáre
Pridať komentár