TÉMA - Anuitná novela: II. penziu by mohli vyplácať aj DSS. Ale má to háčiky - 5. časť


			TÉMA - Anuitná novela: II. penziu by mohli vyplácať aj DSS. Ale má to háčiky - 5. časť
30.12.2013 Produkty

Už pri zavedení II. piliera sa uvažovalo, že  do neho okrem DSS vstúpia aj poisťovne. Nemali DSS dostatočne zavedené vhodné mechanizmy na vyplácanie penzií, ale len na ich správu a investovanie financií klientov v II. pilieri?

Otázka: Mnohí sporitelia sa pýtajú - prečo do toho vstúpili poisťovne - nepredraží to ich "druhý" dôchodok?

 

Radí: Jana Kolesárová, generálna riaditeľka Sekcie sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia rezortu práce.

Zákon od zavedenia 2. piliera predpokladá, že vyplácanie dôchodkov v 2. pilieri sa má realizovať cez súkromný sektor, a  to cez poisťovne. Vyplácanie doživotného dôchodku vie v komerčnom sektore zabezpečiť iba životná poisťovňa, ktorá vie kryť riziko dlhovekosti.

Kryť riziko dlhovekosti zjednodušene znamená to, že bez ohľadu na to, či si bude dôchodca užívať zaslúžený odpočinok na dôchodku 4 alebo 40 rokov, dôchodok sa mu bude vyplácať vo vopred dohodnutej výške až do jeho smrti.

Poisťovňa sa teda zaväzuje, bez ohľadu na to, ako dlho budete žiť, vyplácať vám doživotný dôchodok. Tento záväzok musí splniť a financuje ho z poistného všetkých dôchodcov. Uplatňuje sa tu tak princíp solidarity, ktorý je charakteristický pre poistenie. Ten, u koho nenastane poistná udalosť, financuje plnenie pre takú osobu, u ktorej poistná udalosť nastane. Tak je to aj v tomto prípade. Zo solidárneho balíka sa z poistného tých, ktorí žijú kratšie, financuje dôchodok tých, ktorí žijú dlhšie. 

Dôchodok z 2. piliera by samozrejme mohli vyplácať aj dôchodkové správcovské spoločnosti. Tie by však vyplácali dôchodcovi dôchodok len dovtedy, pokiaľ by sa mu jeho nasporené peniaze neminuli. Nie je ťažké predstaviť si, čo by nastalo potom. Prepad výšky poberaného dôchodku by u mnohých dôchodcov mohol spôsobiť ich pád do sociálnej siete, zhoršenie ich zabezpečenia a rovnako i ďalší negatívny dopad na verejné financie.

oPoisteni.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články