Starobné dôchodky. Najčastejšie máme 42 odpracovaných rokov


			Starobné dôchodky. Najčastejšie máme 42 odpracovaných rokov
17.3.2014 Produkty

Do priemernej doby dôchodkového poistenia sú zahrnuté aj náhradné doby – teda obdobia, počas ktorých sa žena starala o dieťa od narodenia do troch rokov veku dieťaťa; muž vykonával vojenskú základnú službu; resp. občan bol vedený v evidencii nezamestnaných do 31.12.2000; poberal dávku v nezamestnanosti od 1.1.2001 do 31.12.2003, počas ktorých študoval na učňovskej, strednej škole, či vysokej škole.

Pri starobných dôchodkoch priznaných v roku 2013 bola priemerná doba dôchodkového poistenia u mužov 44 rokov (43,68) a u žien to bolo 40 rokov (39,52). Priemerne za obe pohlavia tak ľudia pri priznávaní dôchodku preukázali, že za svojho aktívneho pracovného života odpracovali spolu 42 rokov (41,99).

Počet „odpracovaných rokov“, teda obdobie dôchodkového poistenia, je jedným z hlavných ukazovateľov, ktorý má vplyv na výšku dôchodku. Pre výpočet sumy dôchodku sa hodnotí obdobie po ukončení povinnej školskej dochádzky do posledného dňa pred dňom dovŕšenia dôchodkového veku. Čím dlhšie občan počas svojho aktívneho života pracoval a zároveň čím z vyšších vymeriavacích základov (hrubej mzdy) odvádzal do Sociálnej poisťovne dôchodkové poistenie, tým vyššia je pri odchode do penzie suma jeho dôchodkovej dávky.

Pre priznanie dôchodku treba splniť súčasne dve podmienky: 1, odpracovaných minimálne 15 rokov, 2, dosiahnutie dôchodkového veku (u mužov 62 rokov, u žien sa hranica znižuje podľa počtu vychovaných detí).

oPoisteni.sk, Sociálna poisťovňa

Zdroj: oPoisteni.sk, Sociálna poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS