„Veľký vplyv na túto skutočnosť má fakt, že sa majetok získava rôznym úverovaním a to je spojené s povinnosťou ochrany majetku. No kým v tomto prípade si Slováci už uvedomujú riziká, ktoré môžu nastať, pri ochrane života nedôverujú celkom faktom a spoliehajú sa skôr na šťastie,“ konštatuje Rastislav Podhorec, predseda Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP).
Čo prezradil prieskum
Hoci život je na nezaplatenie, nielen prieskumy, ale aj čísla z poisťovní za uplynulý rok potvrdzujú, že obyvatelia Slovenska dávajú prednosť ochrane majetku pred poistnou ochranou svojej vlastnej osoby. Dôvod je, že majetok nezriedka nadobúdame s pomocou úverov a zaväzujeme sa ho chrániť. Aj prostredníctvom poistenia.
„Bohužiaľ, samotné povedomie občanov nie je až tak uvedomelé, aby sa ochrana života a pripoistenie rizík stali neoddeliteľnou súčasťou každého finančného plánu. Pri majetku si už takmer každý uvedomuje riziko v prípade nepriazne. Pri životnom poistení je postoj mnohých nesprávny, keď sa spoliehajú len na šťastie,“ upozorňuje Rastislav Podhorec.
Slováci podceňujú náhody
Na členov Asociácie sa napríklad často obracajú už bezradní ľudia so žiadosťou o pomoc, ako vykompenzovať náklady za liečenie, zdravotné pomôcky, ušlú mzdu počas pobytu v nemocnici či starostlivosťou o člena rodiny dlhodobo odkázaného na pomoc, o smrti a záväzkoch ani nehovoriac. „Takéto prípady sme riešili aj v epizódach televízneho seriálu Krotitelia Dlhov, ktorého je AFISP odborným garantom,“ podotýka Podhorec. Ako však dodáva, náhody podceňovať nemožno.
„Opodstatnenosť poistenia je v tom, že má pomôcť prefinancovať následky poistnej udalosti. V prvom rade si tak treba položiť otázku, do akej miery môže daná poistná udalosť zasiahnuť rodinný rozpočet,“ hovorí.
Či vôbec na to rodina finančne má, aby potenciálne výdavky pokryla, a to aj v prípade úrazov s trvalým následkom. Teda nielen výdavky na lieky, ale aj na nákup zdravotných pomôcok, napríklad ortéz, až po prípadnú úpravu bývania na bezbariérové. Hlavne v takýchto prípadoch hrozí, že človek prichádza aj o ušlú mzdu z dôvodu dlhšej práceneschopnosti.
Nastavte si podmienky
Čiastočná nevôľa Slovákov poistiť sa podľa Asociácie pramení aj v neznalosti poisťovacieho trhu, teda neschopnosti porovnať si ponuky poisťovní, skladbu produktov a ceny.
„Často sa stretávame s tým, že si ľudia nepreštudujú zloženie produktov, čo je však potrebné na to, aby si zvolili správnu skladu poistenia či prípadných pripoistení podľa vlastných potrieb. Ďalej dokázali porovnať ceny rovnakých produktov medzi sebou - „jablká s jablkami a hrušky s hruškami".“
Potrebná je aj finančná gramotnosť, teda porozumieť produktu, jeho textu, významu odborných výrazov, poznať zákon o poisťovníctve a orientovať sa v cene peňazí - teda vhodne a efektívne používať peniaze aj pri poistení. „Samozrejme, nevyhnutná je aj schopnosť samotnej banky komunikovať asertívne,“ vypočítava Podhorec.
Odkladenie úspor nepomôže vždy
Mnohí sa mylne domnievajú, že pravidelným odkladaním si čiastky vo výške poistného v banke si na nepredvídané okolnosti našetria. Nikdy však nevieme, kedy k poistnej udalosti dôjde, nehovoriac o tom, že poistné plnenie je obvykle nad rámec plateného poistného, keďže poistenie funguje na princípe solidarity.
„Je lepšie sa radšej poradiť s finančným sprostredkovateľom. Nemal by však byť naviazaný len na jednu banku, aby boli jeho rady objektívne. Mal by byť licencovaný SFA alebo PFA, zapísaný v zozname Národnej banky Slovenska,“ dodáva Rastislav Podhorec.
Komentáre
Pridať komentár